- Kurosawa podbił Europę i świat swoimi filmami, natomiast Ozu był twórcą bardziej lokalnym. Siłą kina Kurosawy była dla Zachodu egzotyka, samurajskie stroje i folklor, u Ozu mamy z kolei opowieści obyczajowe z Japonii lat 50. – mówił Szymon Holcman z Gutek Film w audycji "Fajny Film wczoraj widziałem".
Filmy Ozu były uwielbiane przez Japończyków, ponieważ opowiadały o ich własnym życiu i codziennych problemach. Były zabawne i wzruszające. Mówiono o nim, że to najbardziej japoński z japońskich reżyserów.
- Te filmy dają ukojenie i wewnętrzny spokój. Kiedy je oglądam to zanurzam się w świecie, który jest prosty i zwyczajny – dodał Holcman.
Charakterystyczny dla filmów Yasujirō Ozu jest sposób budowania opowieści (niska pozycja kamery - zbliżona do punktu widzenia siedzącego człowieka oraz oszczędny dialog) był przez wielu krytyków porównywany do haiku - klasycznej krótkiej formy poetyckiej, tworzonej od wieków w literaturze japońskiej.
W jubileuszowym 15. roku działalności, Gutek Film wydał sześć najważniejszych dzieł tego reżysera. Wśród nich znajduje się: "Kwiat równonocy", "Dzień dobry", "Jesienne popołudnie", "Późną jesień", "Dryfujące trzciny" oraz "Tokijska opowieść" z roku 1953, film, który uważany jest za jedno z arcydzieł współczesnego kina.
Ozu na przełomie lat 70. i 80. został "odkryty" przez widzów z Zachodu. Do fascynacji jego filmami przyznają się m.in. Wim Wenders, Aki Kaurismaki i Jim Jarmusch.
Aby wysłuchać całej trójkowej audycji wystarczy kliknąć "Nie tylko Kurosawa" w boksie "Posłuchaj".
KONKURS:
Jeżeli chcieliby Państwo wygrać kolekcję filmów Ozu na DVD (wydawcą jest Gutek Film), proszę odpowiedzieć na pytanie:
W jakim japońskim mieście urodził się Yasujirō Ozu?
Odpowiedzi proszę wysłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
Konkurs trwa do 20 grudnia. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.
Zobacz fragment "Tokijskiej Opowieści":