Kultura

Wirtualny świat na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:29
Wizję internetowego świata w reżyserii Jana Komasy możemy oglądać od piątku na ekranach naszych kin.
Audio

- Ten film ma wszystkie cechy, które mogłyby uczynić z niego głos pokolenia. Ale ja, jako twórca, chciałem zobaczyć ostatni moment człowieka przed wejściem w dorosłość - mówi Jan Komasa, reżyser "Sali samobójców".

To pierwszy w polskiej kinematografii film, w którym tak dużą i tak ważną część akcji stanowią sekwencje animowane.

Odzwierciedlają one wirtualne życie Dominika, głównego bohatera "Sali samobójców".

- Ludzie często mówią "mnie to nie dotyczy". Ale świat wirtualny, to wszystko, co robimy w sieci, od wysyłania maili, poprzez czytanie prasy i słuchanie radia, aż po dokładanie do niego własnych treści - mówi reżyser Jan Komasa.

/

W filmie świat wirtualny, a szczególnie platforma "second life", przedstawiony w konwencji filmu animowanego, jest równie ważny, jak gra aktorska. 

- W internecie działa "syndrom przedziału", to znaczy, że podobnie, jak w czasie jazdy pociągiem potrafimy opowiedzieć komuś intymne szczegóły ze swojego życia, tak i w wirtualu wchodzimy w relacje, które czasem są bardzo głębokie - tłumaczy Komasa. 

Reżyser podkreśla, że jego swoistą obsesją, jako reżysera i scenarzysty, jest ostatni moment przed wejściem młodego człowieka w dorosłość. - Ten moment jest bardzo ważny i bardzo fotogeniczny dla filmowca. To są ostatnie i najważniejsze małe apokalipsy, ale też ogromne zakochania, które są jak epopeje - wyjaśnia.

Choć "Sala samobójców" opowiada o zagrożeniach wirtualnego życia, stanowi także bardzo realistyczny obraz doświadczeń młodych ludzi. Upokorzenia ze strony rówieśników, presja otoczenia, pierwsze intymne relacje, wszystko to znajduje swoje odbicie, a raczej przenika się z doświadczeniami "second life". Czasem jednak te dwie płaszczyny są nie do pogodzenia.

Film powstawał 3 lata. Na ostatnim Berlinale "Sala samobójców" otwierała sekcję Panorama Special festiwalu. Na ekrany polskich kin wszedł 4 marca.

W audycji Jan Komasa wyjaśnia dlaczego właśnie Jakub Gierszał został obsadzony w roli Dominika. Dźwięk w boksie "Posłuchaj".

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna flmu:

 

oraz rozmów z twórcami:

 

 

W dalszej części audycji:

- Małgorzata Szlagowska, dyrektor festiwalu Sputnik nad Polską, prezentowała kolekcję filmów gruzińskiego reżysera Siergieja Paradżanowa;

- przed ogłoszeniem laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2011 o sposobie ich przyznawania opowiadała Iza Wócjik, dyrektor PNF;

- rozmowa z Łukaszem Bułką, rzecznikiem prasowym Festiwalu Off Plus Camera, międzynarodowego festiwalu kina niezależnego, który rozpocznie się 8 kwietnia w Krakowie;

- a muzycznie wspominaliśmy Irenę Kwiatkowską.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Trójkowo, filmowo 6 marca 2011" w boksie "Posłuchaj".

(asz/pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Sala samobójców" zadebiutuje w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 13:58
Film Jana Komasy opowiada historię nastolatka, który za sprawą Facebooka wplątuje się w śmiertelnie niebezpieczną intrygę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebook wciąga!

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 11:59
Najnowszy film Jana Komasy zatytułowany "Sala samobójców" opowiada historię nastolatka, który za sprawą portalu społecznościowego wplątany zostaje w niebezpieczną intrygę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy podbijają Berlin

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 11:01
Dwa debiutanckie filmy polskich reżyserów wzbudziły duże zainteresowanie i zostaną pokazane na festiwalu filmowym w Berlinie.
rozwiń zwiń