Kultura

Munk i młodzi

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 11:28
Dla uczczenia 50. rocznicy śmierci Andrzeja Munka Stowarzyszenie Filmowców Polski zaprasza na przegląd jego twórczości, któremu towarzyszyć będą obrazy młodych adeptów sztuki filmowej.

20 września minie 50. rocznica śmierci Andrzeja Munka. Stowarzyszenie Filmowców Polskich upamiętni ją wydarzeniem specjalnym – przeglądem filmów reżysera, którym towarzyszyć będą krótkie metraże zrealizowane przez młodych adeptów sztuki filmowej. Seanse odbędą się w sieci kin SFP – Kinie Kultura w Warszawie i w Kinie Polonia w Łodzi. Te warszawskie rozpoczynają się już w poniedziałek 12 września.

Mimo krótkiej kariery filmowej i przedwczesnej śmierci, Andrzej Munk jest uznawany za twórcę wybitnego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły filmowej. To on jest autorem "Zezowatego szczęścia", kultowej roli obywatela Piszczyka, w którą wcielił się Bogumił Kobiela.

Przez pięć dni – w warszawskim Kinie Kultura od 12 do 16 września, a w łódzkiej Polonii od 26 do 30 września – kinowa publiczność będzie mogła przypomnieć sobie fabularne dokonania reżysera. Pokazy każdego dnia rozpoczynają się o 18.30 w kinie Kultura, natomiast w łódzkiej Polonii rozpoczynać się będą o 19.30.

W programie filmy, które na stałe weszły do kanonu arcydzieł polskiej kinematografii - wspomniane "Zezowate szczęście", "Eroica", "Błękitny krzyż", "Człowiek na torze" i "Pasażerka" - ta ostatnia, z powodu nagłej śmierci reżysera, dokończona przez jego współpracownika – Witolda Lesiewicza.

Projekcje filmów Munka poprzedzać będą pokazy krótkich metraży zrealizowanych w Studiu jego imienia, działającym w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To fabuły, filmy dokumentalne i animacje, wyprodukowane w ramach specjalnych programów dla młodych twórców ("30 minut", "Młoda animacja", "Pierwszy dokument"), wielokrotnie pokazywane i nagradzane na festiwalach polskich i zagranicznych.

Wśród obrazów młodych adeptów sztuk filmowych zobaczymy: "Mój tata Lazaro" reż. Marcin Filipowicz, "Rytuał" reż. Zbigniew Czapla, "Konkurs" reż. Jakub Cuman, "Urodziny" reż. Maciej Sobieszczański, "Ciemnego pokoju nie trzeba się bać" reż. Kuba Czekaj, "Kawałek lata" reż. Marta Minorowicz, "Noise" reż. Przemysław Adamski, "Portret z pamięci" reż. Marcin Bortkiewicz.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jerzy Stefan Stawiński - mistrz scanariusza

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 10:47
Jerzy Stefan Stawiński - pisarz i scenarzysta, współautor wielu wybitnych filmów. Zmarł 12 czerwca tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zezowate szczęście Bogumiła Kobieli

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 09:30
Gdyby nie wypadek dziś świętowalibyśmy jego 80 urodziny. Bogumił Kobiela, Bobek, zginął tragicznie w 1969 roku, miał 38 lat i zezowate szczęście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przegląd filmów Andrzeja Munka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 15:59
W tym roku mija pięćdziesiąt lat od tragicznej śmierci wybitnego polskiego reżysera. Z tej okazji Stowarzyszenie Filmowców Polskich zdecydowało się przypomnieć szerszej publiczności pięć jego fabuł.
rozwiń zwiń