„Dekalog 89+” – to cykl dziesięciu krótkich filmów zrobionych przez młodych reżyserów. Wszystko zaczęło się trzy lata temu od konkursu literackiego dla młodzieży na opowiadania inspirowane przykazaniami Dekalogu. Z ponad 3,2 tysiąca prac wybrano 45 najlepszych, które trafiły do kolejnego konkursu na adaptację filmową. One stanowiły inspirację do powstania cyklu dziesięciu etiud.
Młodzi filmowcy opisują problemy, jakie postają między pokoleniami, młodymi, zbuntowanymi ludźmi, a ich rodzicami, którzy są już nieco zmęczeni życiem. Twórcy filtrują te relacje przez historie przez różnych przykazań. Druga część etiud to pytania o to, jak możemy kreować własne życie i ile jest w tym przypadku.
- To był strzał w dziesiątkę. Obserwację młodych ludzi są jedyne w swoim rodzaju – mówi Andrzeja Mańkowski, reżyser, producent i pomysłodawca cyklu edukacyjnego „Prometeusz”, w ramach którego powstał ten projekt. Choć jak twierdzi, od czasów Kieślowskiego niewiele się zmieniło w widzeniu świata, opisywanie problemów ludzi w nowych scenografiach jest zadaniem wartym grzechu w każdej epoce. Ich spojrzenie na współczesny świata jest ostrzejsze niż starszego pokolenia.
Sami twórcy mówią, że choć nikt z nich nie jest ani Kieślowskim, ani Piesiewiczem, myśląc o Dekalogu, stawiali sobie te same pytania. Ich zdaniem od czasów Kieślowskiego w pojmowaniu dekalogu zmieniło się jednak bardzo dużo. Wtedy Polska była krajem mniej zlaicyzowanym, a podejście filmowców do etyki i religii było inne. Teraz Dekalog jest bardzie związany z prawem niż religią. Ale problemy, którymi się zajęli od tysięcy lat się takie same.
Filmy cyklu „Dekalog 89+”są przentowane na specjalnych pokazach w kinach.Będzie można je też obejrzeć w TVP Kultura .
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.