Kultura

Kadrowiec z misją walczy o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 06:00
Izraelski kandydat do Oscara opowiadający historię zblazowanego kadrowego trafi w piątek do polskich kin.

- To historia o samotności, zranieniu, poczuciu, że życie toczy się gdzieś poza tobą oraz o radzeniu sobie z nowym, czasami wrogim, a czasami dziwnym światem - tak o swoim filmie "Misja kadrowego" mówi reżyser Eran Riklis. - Misja kadrowego zaczyna się jako tajemniczy, trzymający w napięciu, thriller, wzorowany na filmie Chinatown. Następnie zmienia się w rodzaj społecznej komedii, aby stać się typowym filmem drogi, w którym zdarzyć się może wszystko - dodaje.

Film opowiada historię samolubnego kadrowego pracującego w jednej z piekarni w Jerozolimie. Dla niego nie ma osobistych historii, praca jest najważniejsza, a pracownicy to tylko kolejne numery. Pewnego dnia jego nieskalana zawodowa reputacja poddana zostaje próbie. W samobójczym ataku bombowym ginie jedna z pracownic piekarni – Julia, a piekarnia zostaje oskarżona przez media o niehumanitarną i obojętną postawę wobec zatrudnionych w niej obcokrajowców. Julia jest z pochodzenia Rumunką, a jej ciało przez tydzień czekało na identyfikację. Kadrowy ma za zadanie załagodzić skandal. Musi zrehabilitować dobre imię firmy i oddalić stawiane wobec niej zarzuty. Zostaje wysłany w podróż – misję, w trakcie której eskortuje trumnę z ciałem Julii do jej rodzinnego domu w Rumunii. Kadrowy rozpoczyna trudną, dziwną podróż przez zimową Rumunię - wyprawa ma dla niego znaczenie terapeutyczne.

 

Scenariusz filmu został oparty na powieści Abrahama B. Yehoshuy "Kobieta w Jerozolimie". Zdjęcia zostały zrealizowane w 33 dni.

"Misja Kadrowego" ma już na swoim koncie kilka nagród. W 2010 roku obraz otrzymał agrody Izraelskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy film", "Najlepszy reżyser", "Najlepszy scenariusz", "Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej", "Najlepszy dźwięk". W Locarno doceniła go publiczność, a w 2011 roku zapadła decyzja, że to właśnie film Erana Riklisa będzie izraelskim kandydatem do Oscara.      

Polska premiera kinowa już w piątek (5 sierpnia). Radiowa Trójka jest polskim patronem medialnym obrazu.

(pj/mat.pras.)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Akademia ustaliła nowe zasady przyznawania Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 19:09
Od tej pory w tej kategorii najlepszy film roku nominowanych będzie od 5 do 10 filmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy polskiego kandydata do Oskara

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 14:47
Film Agnieszki Holland "W ciemności" będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował PISF.
rozwiń zwiń