Medale - w imieniu ministra kultury - wręczył wiceminister Piotr Żuchowski, który podkreślił, że obie dziennikarki w swej radiowej pracy podniosły sztukę słowa na wysoki poziom.
W jego opinii, jest to tym ważniejsze i godne uhonorowania najwyższym ministerialnym wyróżnieniem, że żyjemy w cywilizacji nazywanej "obrazkową", w której słowo wydaje się być mniej ważne.
Wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek zwróciła uwagę na to, że minister uhonorował "ludzi radia". Ten medal poszedł w dobre ręce, powiedziała. "Jeżeli mówimy misja, to te panie są istotą tego słowa" - powiedziała.
Irena Piłatowska i Anna Sekudewicz, dziękując za wyróżnienie, podkreśliły, wielką wagę, jaką w publicznym radiu przywiązuje się do reportażu.
"Reportaż to taki gatunek w Polskim Radiu, który jest z pogranicza dziennikarstwa i sztuki. Więc blisko nam do siebie. Reportaż kwitnie w Polskim Radiu, triumfuje, odnosi sukcesy, także w świecie. W tym roku dwa polskie reportaże otrzymały Prix Italia, a to najbardziej prestiżowa, światowa nagroda w tej dziedzinie " - powiedziała Irena Piłatowska.
Anna Sekudewicz wyraziła nadzieję, że reportaż w Polskim Radiu będzie się mógł nadal rozwijać i cieszyć tak wielkim szacunkiem i uznaniem , jak dotychczas.
Irena Piłatowska jest laureatką wielu prestiżowych nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Dziesięć lat temu za reportaż "Prawda odwrócona" otrzymała "Polskiego Pulitzera", czyli Nagrodę Główną "Wolności słowa" Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ufundowaną przez prezesa Rady Ministrów. Na międzynarodowym festiwalu radiowo - telewizyjnym Prix Italia reportaż ten został uznany za jeden z pięciu najlepszych dokumentów radiowych.
Anna Sekudewicz wyraziła nadzieję, że reportaż w Polskim Radiu będzie się mógł nadal rozwijać i cieszyć tak wielkim szacunkiem i uznaniem , jak dotychczas.
Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice, jedna z najwybitniejszych europejskich dziennikarek radiowych. Jest laureatką kilkudziesięciu nagród, m.in. Prix Italia 2004 za reportaż "Cena pracy", wspólnie z Anną Dudzińską.