Program festiwalu jest bardzo bogaty – koncerty, dyskusje, przegląd filmów o tematyce cygańskiej to tylko część z zaplanowanych atrakcji. Będzie też okazją do spotkania z romskimi artystami z całej Europy. Do Łodzi przyjadą ludzie kultury i sztuki związani z muzyką, tańcem, poezją, pisarstwem, malarstwem, rzeźbą oraz fotografią. To największa tego typu impreza w Europie.
Czwartkowy wieczór zapowiada się bardzo barwnie. Zabytkowe wozy przejadą reprezentacyjnym deptakiem miasta tkaczy. O 21 organizatorzy zapraszają na projekcję filmu niemego "Cyganie" w reżyserii Mario Almirante, któremu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu tria muzycznego Gypsy Inspiration.
W piątek liderzy społeczności Romskich przedstawicieli OBWE, MSWiA Departamentu do Spraw Mniejszości Narodowych, Urzędu Miasta Łodzi, oraz znawców Kultury cygańskiej w Muzeum Kinematografii rozpoczną uroczyste sympozjum. Zainaugurowane zostaną obchody 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto w Łodzi, gdzie znajdował się obóz cygański.
Film Grzegorza Dubowskiego "Cygańskie pieśni Papuszy" (1984) będzie pierwszym filmem prezentowanym w ramach „Przeglądu filmów o tematyce cygańskiej”. Obraz Dubowskiego przedstawia życie najwybitniejszej poetki cygańskiej Bronisławy Wajs – Papuszy wplecione w fabularyzowaną opowieść z życia Cyganów.
W weekend pod hasłem „Taborowe życie” zostanie zaprezentowana kultura cygańska. Można będzie wysłuchać wielu pieśni prezentowanych w ramach przeglądu zespołów muzycznych "Cygańskie Impresje". Na zakończenie soboty zaplanowano koncerty zespołów "Parni Luludziori" i zespołu Delfiny Markowskiej oraz koncert wieczorny zespołu "Dikanda". Dla ciekawych literatury przygotowano Wspomnienie o... Wieczór poezji Bronisławy Wajs- Papuszy połączone z prezentacją filmu o poetce. W sobotnim programie festiwalu znalazło się również otwarcie i wernisaż wystawy malarstwa i fotografii "Romani Art. - Sztuka Młodych Romów" autorstwa Małgorzaty Mirgi, Bogumiły Delimaty i Krzysztofa Gila - spotkanie z autorami połączone z kameralnym koncertem artystów cygańskich.
W niedzielę organizatorzy zapraszają na ciąg dalszy "Cygańskiego weekendu w Parku Źródliska" przy Muzeum Kinematografii i koncerty zespołów "Transkapela" i "Tanto Flamenco". Festiwal zakończy koncert finałowy Festiwalu Cygański Teatr Muzyczny Terno i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej.
Mimo że festiwal zakończy się już w niedzielę, to nie koniec romskich atrakcji. Rozpoczęty 28 maja przegląd filmów o tematyce cygańskiej potrwa aż do 5 czerwca. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć:
"Cyganie" (Zingari) (1920) Reż i scen. Mario Almirante,
"Cygańskie pieśni Papuszy" (1984) reż. i scen. Grzegorz Dubowski, zdj. Jerzy Mrożewski, muz. Edward Dębicki, prod. Polska
"Historia cyganki" (1991) reż. i scen. Gregory Kowalski
"Tabor wędruje do nieba" (1975) reż.: Emil Lotianu; scen. (na podstawie opowiadania Maksima Gorkiego): Emil Lotianu; zdj.: Rada Wołszaninowa; muz.: Siergiej Wroński, ZSRR
"Czas Cyganów" (1988) reż. i scen. Emir Kusturica
"Gucza! Pojedynek na trąbki" (2006) reż. i scen. Dušan Milić
"Transylwania" (2006)reż. i scen.: Tony Gatlif; zdj.: Celine Bozon, Francja
"Carmen" (1918) Reż. Ernst Lubitsch; scen. (na podstawie powieści Prospera Merimee) Hanns Kraly, Norbert Falk; zdj. Alfred Hansen, Obsada: Pola Negri, Harry Liedtke; Leopold von Ledebur; Paul Biensfeldt, Paul Conradi, Niemcy