Od dziś przez kolejne cztery dni Sopot gościć będzie twórców i wielbicieli dwóch teatrów: radiowej sceny wyobraźni i teatru na małym ekranie. Festiwal Polskiego Radia i Telewizji "Dwa teatry" odbywa się co rok, począwszy od 2000 roku, zawsze na początku czerwca. Jest znakomitą okazją do zapoznania się z twórczością obydwu scen. W tym roku rywalizować ze sobą będzie 17 spektakli telewizyjnych i 21 słuchowisk radiowych. Publiczność festiwalowa spotka się tradycyjnie z wybitnymi gwiazdami dwóch teatrów, między innymi z Ewą Błaszczyk, Martą Lipińską, Dominiką Ostałowską, Mają Ostaszewską, Marią Pakulnis, Krzysztofem Kolbergerem, Krzysztofem Kowalewskim i Zbigniewem Zapasiewiczem. Zwycięzców festiwalu poznamy już w poniedziałek, podczas uroczystej gali na plaży przy Grand Hotelu.
Teatr Telewizji posiada bodaj największą liczbę odbiorców. Nic dziwnego, wszak jest najbardziej przystępną sceną teatralną w naszym kraju. Od wielu już lat gości w domach widzów. Chętnie oglądany jest zwłaszcza tam, gdzie dostęp do tradycyjnego teatru z różnych powodów jest ograniczony. Dotyczy to zarówno pewnych lokalnych społeczności, jak też osób indywidualnych. Podobnie jest z Teatrem Polskiego Radia. Kto z nas nie zna słuchowisk nadawanych na falach Polskiego Radia, takich jak Matysiakowie czy W Jezioranach? Myliłby się jednak ten, kto uważa, że obydwie sceny powielają tylko repertuar tradycyjnych scen teatralnych. Teatry telewizyjny i radiowy prezentują własne adaptacje sztuk teatralnych. Pracują nad nimi, zaangażowani specjalnie w tym celu, najwybitniejsi reżyserzy i aktorzy.
Festiwal "Dwa Teatry" jest jedną z nielicznych okazji do konfrontacji twórzości telewizyjnej i radiowej z publicznością. Chodzi przy tym o publiczność zgroamadzoną razem, a nie skupioną pojedynczo, wokół odbiorników radiowych i telewizyjnych. Ku wielkiej radości twórców i organizatorów festiwalu każdego roku do Sopotu ściągają olbrzymie rzesze widzów. Miejscem prezentacji spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych są sopockie kino Polonia i Teatr Kameralny. Najwięcej emocji budzi w widzach przy tym sam konkurs. Adekwatnie do dwóch sposobów przekazu twórczości nagrodę Grand Prix otrzymuje po jednym spektaklu radiowym i telewizyjnym. O tym, który spektakl zdobędzie cenne trofeum, decyduje pięcioosobowe jury konkursowe. W jego skład wchodzą przedstawiciele środowisk twórczych. Przed rokiem zwycięzcami festiwalu zostały: szekspirowski spektakl Juliusz Cezar w reżyserii Jana Englerta i słuchowisko Gdzie jest ten tani kupiec w reżyserii Waldemara Modestowicza.
W tym roku Teatr Telewizji zaprezentuje między innymi sztukę Ryszarda Bugajskiego
Śmierć rotmistrza Pileckiego. Jest to widowisko historyczno-dokumentalne, a więc z gatunku cieszącego się największą popularnością wśród widzów. Innym spektaklem, który zobaczy sopocka publiczność, będzie
Norymberga Wojciecha Tomczyka w reżyserii Waldemara Krzystka. Głowne role odgrywają w niej znakomici aktorzy: Janusz Gajos i Dominika Ostałowska. Spośród prezentowanych słuchowisk radiowych warto wymienić tu choćby
Apologię Orfeusza Leszka Kołakowskiego w reżyserii Julii Wernio i
Recykling Tadeusza Różewicza w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Sopocki festiwal "Dwa Teatry" to nie tylko spektakle rywalizujące ze sobą w ramach konkursu. To także liczne imprezy towarzyszące. Między innymi zobaczyć będzie można dwie sztuki teatralne grane na żywo. Będą to dwa głośne przedstawienia: spektakl muzyczny MP3 w reżyserii Mariusza Benois i Teczki Teatru Ósmego Dnia z Poznania. W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty i projekcje pod hasłem: "Dwa Teatry dla dzieci". Z bogatą ofertą wystartuje także TVP Kultura. Przypomni najlepsze sztuki teatralne pokazywane w telewizji w ubiegłym roku. Będą to między innymi Made in Poland, Słomkowy kapelusz i Matka Joanna od Aniołów.
Jak co roku imprezie towarzyszyć będą także spotkania z twórcami i gwiazdami. W sopockim Krzywym Domku, w seminarium o teatrze i dramacie dokumentalnym udział wezmą twórcy, historycy i krytycy teatralni. Natomiast z gwiazdami obydwu scen spotkać się będzie można przez kolejne cztery dni festiwalu na plaży w Sopocie, w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.
Andrzej Burgoński