Znasz je, rozumiesz je? Sam sprawdź.
19 września o 18:00 rozpocznie się pierwsze w Polsce dyktando przez Internet. Tego jeszcze nie było. Zamiast w ławkach i z długopisem w drżącej ręce, chętnym do wzięcia udziału w e-dykt@ndzie wystarczy dostęp do popularnego komunikatora internetowego Gadu-Gadu (własny nr GG posiada niemal każdy uczeń) oraz włączone o tej porze internetowe Gadu Radio (dostępne prosto z komunikatora), które wyemituje tekst dyktanda przygotowany przez prof. Jerzego Bralczyka.
„Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w Internecie grasuje jakaś szczególna polszczyzna, podobno mająca mało wspólnego z dotąd ogólnie przyjętą normą, a nawet tej normie zagrażająca – mówi prof. Bralczyk - To dlatego, że za język typowy dla Internetu uważamy często język tych wypowiedzi, których naturalnym „środowiskiem” jest komputer, tekstów należących do gatunków istniejących tylko w Internecie: mejli, blogów, czatów i innych gatunków językowych sprzyjających szybkiej komunikacji.”
Dlatego w tekście dyktanda nie zabraknie zwrotów na co dzień używanych także w wirtualnej rzeczywistości. Ale wytrawni serferzy nie powinni mieć problemów z ich pisownią. - Internet odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Tutaj zawieramy nowe znajomości i dyskutujemy o filmach, grach, książkach. Posługujemy się przy tym terminami, które jeszcze kilka lat temu w języku polskim nie występowały – mówi Jarosław Rybus, rzecznik Gadu-Gadu S.A., właściciela portalu społecznościowego MojaGeneracja.pl, gdzie na specjalnym blogu www.mojageneracja.pl/8899 można dowiedzieć się m.in., jaki wpływ na jęz. polski wywiera Internet, jak przygotować się do dyktanda, jaka jest pisownia wyrazów zaczerpniętych z Internetu. Ale nie tylko.
Tutaj też znajdują się praktyczne porady, jak przygotować się do e-dykt@nda. Obszerne poradniki o tym jak poprawnie pisać, będzie można znaleźć także na portalu Nauka.pl Wśród wskazówek znajdą się m.in. te dotyczące homonimów, czyli tak samo brzmiących wyrazów, ale o odmiennych znaczeniach. – Przed internautami będzie to prawdziwe wyzwanie. Na niewiele bowiem zdadzą się edytory tekstów. Wprawdzie automatycznie zaznaczają i korygują źle napisane słowa, ale dla komputera wyrazy może i morze, czy lud i lód brzmią jednakowo poprawnie – dodaje Jarosław Rybus z Gadu-Gadu S.A.
Wspomaganie się edytorem tekstów utrudni również formuła e-dykt@nda. Każdy fragment tekstu będzie czytany dwukrotnie. Po jego zakończeniu uczestnik będzie musiał wpisać i przesłać usłyszane zdania przez komunikator Gadu-Gadu na specjalny numer 8899. Jeśli jednak ktoś będzie się posiłkować edytorem tekstów, system, który będzie gromadzić wysyłane fragmenty, szybko to wychwyci.
Dla zwycięzców internetowego dyktanda przygotowano notebook multimedialny od dystrybutora notebooków Promobile.pl, zestaw słowników PWN, gry komputerowe od Cenega Poland oraz komputerowe programy edukacyjne Young Digital Planet do nauki jęz. angielskiego, biologii, geografii, a także encyklopedie multimedialną Wiem 2007.
Więcej na stronie www.mojageneracja.pl/8899