Kultura

Dzień Dobrej Polszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 07:00
W sobotę, 12 grudnia już po raz piętnasty na antenie Programu 1 Polskiego Radia obchodzony będzie „Dzień Dobrej Polszczyzny”. Tradycyjnie, akcję promującą język ojczysty poprowadzą jego pomysłodawcy Małgorzata Tułowiecka i prof. Andrzej Markowski.

Z powodu szybko zachodzących zmian w języku polskim, co roku w „Dniu Dobrej Polszczyzny” Małgorzata Kownacka, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia i prof. Andrzej Markowski, językoznawca wspólnie z słuchaczami zastanawiają się, gdzie szukać wzorów i autorytetów językowych.

Przez cały tydzień poprzedzający akcję w „Sygnałach Dnia” (w godz. od 6.00 do 9.00) można wysłuchać rozmów z udziałem prof. Andrzeja Markowskiego na temat „Co nam się podoba w polszczyźnie”. Będzie mowa o odmianie, głoskach „szeleszczących”, zdrobnieniach, wyrazach zanikających (tzn. wychodzących z użycia) itd.

W „Dniu Dobrej Polszczyzny” na antenie radiowej Jedynki, Małgorzata Kownacka i prof. Andrzej Markowski zastanowią się, jaki wpływ na poprawną polszczyznę mają zapożyczenia oraz przenoszenie potoczności do języka oficjalnego? Jakie konsekwencje niesie ze sobą nadmierny wpływ języka młodego pokolenia na język oficjalny? Czy powoduje nadmierny luz, czy też jego prymitywizację?

Słuchacze będą mogli również wziąć udział w konkursie „Czy znasz swój język”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w godz. 15.30 – 15.50.

Zapraszamy również na strony internetowe Programu 1 Polskiego Radia www.polskieradio.pl/jedynka

Zobacz więcej na temat: Andrzej Markowski POLSKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Gadu-Dyktando, czyli pierwsze w Polsce dykt@ndo internetowe!

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2007 07:29
Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie? Dziś Chrząszcz#07 czatuje, serfuje, ściąga pliki i namiętnie klika na GG. Ale to nikogo już nie dziwi. Odkąd Internet na dobre zadomowił się w domach, język polski masowo wzbogacają słowa prosto z sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Nasz język współczesny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 11:55
9 kwietnia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolskie dyktando

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 20:10
Co będzie, a czego nie będzie podczas dyktanda. I poradnik językowy.
rozwiń zwiń