Spektakl mistrzowski pt. "Migrena" wyreżyserowany przez Annę Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie rozpoczął w niedzielę XIII edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach.
Anna Augustynowicz była pierwszą zwyciężczynią w historii festiwalu. Spektakl mistrzowski w jej reżyserii jest w tym roku prologiem imprezy; konkursowe zmagania rozpoczną się 27 marca i potrwają do 3 kwietnia.
Podczas niedzielnej inauguracji dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Sieradzki poinformował, jacy reżyserzy będą w tym roku rywalizować o główną nagrodę - Laur Konrada, upamiętniający wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego. Zwycięzcę wybierze jury, w którym zasiądą w tym roku: reżyserka Iwona Kempa, scenograf Barbara Hanicka, aktor i reżyser Jerzy Stuhr, lider zespołu Kormorany Michał Litwiniec oraz reżyser Paweł Łysak.
Pierwszym spektaklem konkursowym będzie "Amfitrion" w reżyserii Wojciecha Klemma, zrealizowany w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, kolejne to: "Łysek z pokładu Idy" w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, "Solaris" w reżyserii Natalii Korczakowskiej z Teatru Rozmaitości z Warszawy, "Sprzedawcy gumek" w reżyserii Artura Tyszkiewicza Teatru Imka z Warszawy, "Sen nocy letniej" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz z Teatru Polskiego z Wrocławia.
Zgodnie z regulaminem, pięć spektakli wybiera komisja kwalifikacyjna spośród przedstawień zrealizowanych w całej Polsce przez twórców, od których debiutu minęło nie więcej niż 15 lat, i których premiery odbyły się nie wcześniej, niż w ubiegłym sezonie teatralnym. Szóstym spektaklem konkursowym jest "Iwona, księżniczka Burgunda", zrealizowana przez węgierskiego reżysera Atillę Keresztesa w Teatrze Śląskim w Katowicach. Został wybrany spośród przedstawień zrealizowanych w województwie śląskim przez komisję dziennikarzy i obserwatorów życia teatralnego w regionie.
- Naszym założeniem było to, żeby każdy spektakl był inny i sam się bronił. Sądzę, że nie da się po tym festiwalu powiedzieć, że młody teatr polski, czy teatr młodych reżyserów jest taki i taki. Będą przedstawienia bardziej kontrowersyjne, burzycielskie, prowokacyjne, inne bardziej tradycyjne. Każde będzie inne. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby konkluzją konkursu było, że młody teatr polski jest po prostu szalenie różnorodny - powiedział dyrektor Jacek Sieradzki.
Każdy z jurorów dysponuje mieszkiem z 10 tys. złotych. Wręcza go reżyserowi, którego spektakl ocenił najwyżej. "Laur Konrada" zdobywa ten, kto otrzyma nagrody co najmniej trzech sędziów. Jurorzy ogłaszają swoje decyzje po ostatnim pozakonkursowym spektaklu i uzasadniają je publicznie przed festiwalową publicznością. Dodatkowy mieszek z 10 tys. zł, ufundowany przez marszałka województwa śląskiego, otrzymuje laureat nagrody publiczności.
Sześciu spektaklom konkursowym towarzyszą trzy mistrzowskie - poza przedstawieniem Augustynowicz będą to: "Babel" w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz "Tango" Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego z Warszawy. Spektakle zostaną zaprezentowane w Teatrze Śląskim, Studiu Telewizji Katowice oraz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek i Urząd Miasta Katowice, współorganizatorem - Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego.
Po raz pierwszy festiwal odbył się w Katowicach w 1998 roku. Zwyciężyła wówczas Anna Augustynowicz. Kolejni laureaci to Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa i Jan Klata. Były też festiwale - jak ubiegłoroczny - kiedy żaden z reżyserów nie zdobył zdecydowanej przewagi i Lauru Konrada nie przyznano.
(PAP/pj)