Kultura

Narodowe Czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 22:30
Już po raz trzeci cała Polska wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku w ponad 1600 miejscach w kraju czytaliśmy najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza. Poznaliśmy też tytuł książki, którą będziemy czytać w 2015 r.
Narodowe Czytanie Trylogii w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Narodowe Czytanie "Trylogii" w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: Grzegorz Śledź/PR

Tegoroczna odsłona akcji skupiła się na "Trylogii", wyjątkowym dziele polskiego noblisty - Henryka Sienkiewicza. "Ogniem i mieczem", "Pan Wołodyjowski" oraz "Potop" to powieści historyczne, przez pryzmat których do dziś patrzymy na polską historię, które już od 160 lat są największym polskim bestsellerem nie tylko w naszym kraju, lecz także na całym świecie.

– "Trylogia" zachwycała, prowokowała do dyskusji i, choć czasem prowadziła do sporów czy polemik, kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana "ku pokrzepieniu serc" w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze – mówił prezydent Bronisław Komorowski, oficjalnie rozpoczynając w warszawskim Ogrodzie Saskim dzień z "Trylogią".

Za rok, podczas czwartej odsłony akcji, wraz ze Stanisławem Wokulskim będziemy przechdzali się ulicami XIX-wiecznej Warszawy - bohaterem Narodowego Czytania będzie "Lalka" Bolesława Prusa.

Narodowe Czytanie "Trylogii" odbyło się w sobotę 6 września 2014 r. Do akcji przyłączyły się teatry, szkoły, domy kultury, biblioteki i sceny koncertowe w całym kraju. Dzieła Henryka Sienkiewicza czytano także w kilku miejscach Europy - od Ukrainy, Białorusi i Litwy, przez Szwecję, Rzym i Holandię aż do irlandzkiego Dublina. Wśród ponad 1600 miejsc biorących udział w akcji znalazły się dom zdrojowy, szpital oraz... areszty śledcze.

Warszawa, jak co roku, była centralnym punktem Narodowego Czytania. W stolicy rzez cały dzień znani aktorzy i aktorki wielu pokoleń prezentowali "Potop" - ostatnią część powieściowego cyklu. W scenerii Ogrodu Saskiego usłyszeliśmy interpretacje m.in. Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna, Jana Peszka, Anny Seniuk, Adama Woronowicza i Olgi Bołądź. Czytaniu towarzyszyła muzyka na żywo, którą specjalnie na tę okazję przygotowali kompozytorzy i zespoły młodego pokolenia, m.in. Marcin Masecki, Jacek Hałas i Pink Freud. Relację wideo z Ogrodu Saskiego można było na żywo obejrzeć na naszej stronie trylogia.polskieradio.pl

O akcji:

Celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Akcję zorganizowano po raz pierwszy w 2012 r. wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Rok później prezentowano twórczość znakomitego komediopisarza Aleksandra Fredry.

mc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jak Sienkiewicz doszedł do "Trylogii", czyli negatywne skutki pozytywizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Młody Henryk Sienkiewicz był aktywnym twórcą pozytywistycznym. Jako jeden z pierwszych zaczął tracić złudzenia, że program tego nurtu może coś zmienić. Odwrócił się od niego, co niektórzy mieli mu potem za złe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Trylogia" krzepi już od 130 lat

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Dla jednych dzieło Sienkiewicza jest środkiem uspokajającym, dla innych - dosłownie - jedyną lekturą w życiu. – W Polsce słowo "trylogia" odnosi się wyłącznie do tej jednej "Trylogii" – mówił językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy nawet Zagłobie brakuje słów... Humor w "Trylogii"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Henryk Sienkiewicz komizmem postaci chciał prawdopodobnie zrównoważyć okrucieństwo opisywanego świata. Głównym inspiratorem zabawnych sytuacji stał się w "Trylogii" Zagłoba, którego charakter miał wzorować pisarz na swoim teściu.
rozwiń zwiń