Kultura

Podróż z Panem Cogito

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2008 11:57
W ramach obchodzonego właśnie Roku Zbigniewa Herberta w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zorganizowano wystawę poświęconą poecie. Nosi ona tytuł „Podróże Pana Cogito”.

 

 

To już druga wystawa, jaką Muzeum Adama Mickiewicza poświęca Herbertowi. Pierwsza, zorganizowana w 2000 roku, skupiała się na jego biografii. W trwającej obecnie nacisk położony został na główne tematy jego poezji. Jak przyznaje jednak dyrektor Muzeum, Janusz Odrowąż-Pieniążek, mówienie o Herbercie tak, by uniknąć powtórzeń, nie zapominając przy tym o wielu ważnych tematach, które artysta podejmował w swoim życiu i twórczości, nie było łatwe. - Ta wystawa ma dla mnie bardzo osobisty charakter- mówi Janusz Odrowąż-Pieniążek. - Przyjaźniłem się z Herbertem i myślę, że byłby mocno zdziwiony, że organizuję mu już drugą ekspozycję. Cieszę się jednak niezmiernie, że mogę zaprezentować na niej także kilka swoich osobistych pocztówek, które podarował mi Zbyszek.

Posłuchaj, co o wystawie mówi Janusz Odrowąż-Pieniążek, dyrektor Muzeum Literatury - mp3 (1,54 MB)

Pomysłem, na którym opiera się wystawa, jest próba zmierzenia się z twórczością autora Pana Cogito w kontekście jego podróży. Wspomniany motyw należy odczytywać w szerokim znaczeniu tego słowa – chodzi o podróże Herberta widziane przez pryzmat biologii, kultury, malarstwa, korespondencji z przyjaciółmi, wreszcie miejsc, do których poeta często powracał, tj. Grecji, Holandii czy Niemiec.

Posłuchaj wiersza "Przesłanie Pana Cogito" w interptetacji Zbigniewa Herberta - mp3 (3,66 MB)

Wystawa złożona jest z pięciu „rozdziałów”, zatytułowanych kolejno: „Epilog”, „Lwów”, „W głąb czasu”, „W głąb historii”, „Do źródeł kultury”. Każdy z nich realizowany jest w odrębnej sali. Pierwsza z nich jest jednocześnie ostatnią, gdyż ekspozycja zbudowana jest na przestrzeni koła.

Prezentowane na wystawie listy pochodzą z korespondencji poety z m.in.: Magdaleną i Zbigniewem Czajkowskimi, Leszkiem Elektorowiczem, Julią i Arturem Międzyrzeckimi, Klausem Staemmlerem, Konstantym Jelleńskim i Januszem Odrowąż-Pieniążkiem.  Organizatorzy ekspozycji przygotowali też płytę zatytułowaną „Rozmowa” - w której wiersze recytowane  przez Zbigniewa Herberta spotykają się z utworami śpiewanymi przez Agnieszkę Fatygę i Mirosława Czyżykiewicza, wchodząc z nimi w dialog, znajdując czasami odpowiedzi, czasami nowe pytania, a zawsze to, co Pan Cogito cenił najbardziej: spojrzenie w
oczy, serdeczny uścisk dłoni.

Posłuchaj wiersza "Przemiany Liwiusza" w interpretacji Zbigniewa Herberta - mp3 (3,87 MB)

Muzeum przygotowało także wyjątkową atrakcję dla dzieci. Jest to książeczka z wybranymi bajkami Zbigniewa Herberta. – Herbert jest poetą, który ma wielkie poczucie humoru - mówi Joanna Pogorzelska, asystent wystawy. – Jest to wyraźne w jego korespondencji, ale i w bajkach, które zwykle ukazywały się w kolejnych tomach poetyckich. Chcieliśmy pokazać, że wielcy poeci maja również zacięcie humorystyczne, które trafi do dzieci.

Posłuchaj wiersza "Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta" w interpretacji Zbigniewa Herberta - mp3 (1,21 MB)

Eksponowane rękopisy wierszy, esejów i listów oraz rysunki pochodzą z Archiwum Zbigniewa Herberta w zbiorach Biblioteki Narodowej, ze zbiorów Muzeum Literatury oraz kolekcji prywatnych. Wystawa potrwa do 5 października 2008 roku.

(mz)

Nagrania wierszy pochodzą z wystawy "Podróże Pana Cogito".


 


.
 

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2008 16:59
17 grudnia 2008, godz. 18.00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór literacki: Podsumowanie Roku Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2008 18:23
28 grudnia 2008, godz. 21.00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór literacki: Biblioteka Pana Cogito i inne książki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2008 18:20
23 listopada 2008, godz. 21:00
rozwiń zwiń