Na całym świecie obchodzony jest dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Od 1995 roku 23 kwietnia uznany jest przez UNESCO za Dzień Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia związany jest z rocznicami śmierci trzech wybitnych pisarzy, w tym dniu w roku 1616 odeszli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na 23 kwietnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Jako pierwsi Święto Książki zorganizowali Hiszpanie już w 1930 roku. Jest to data wiązana z dniem Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, które mają symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego, kobiety odwdzięczają się im książkami.
Dzień ten ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Z okazji święta w Katowicach na przedpolu Muzeum Śląskiego dziś o godzinie 16.00 będzie można zobaczyć happenig "Głośno o książkach". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach we współpracy z Muzeum Śląskim i Księgarnią Matras. To już trzeci raz, gdy biblioteka w Katowicach organizuje happenig w centrum miasta. Organizatorzy stawiają sobie za cel pokazanie, że czytanie jest przyjemnością i pożytecznym spędzaniem czasu: książki zachwycają i pobudzają wyobraźnię! - piszą.
"Głośno o książkach" to godzinna akcja, podczas której czytane będą różne teksty: od książek po ulotki. Promowane będą spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Akcja ma na celu wciągnięcie w udział w wydarzeniu również przechodniów. Każdy, kto zdecyduje się na publiczne przeczytanie wybranego tekstu weźmie udział w losowaniu książek ufundowanych przez Księgarnie Matras oraz czołowe polskie wydawnictwa a także specjalnie na tę okazję przygotowanych słodkości – pączków z różą. Organizatorzy śmiało nawiązują do hiszpańskiego dnia Świętego Jerzego - przechodnią będą wręczane czerwone róże.
A plan śląskiego dnia książki przedstawia się nastepująco:
godz. 16.00, Centrum Miasta Katowice, Plac przed Muzeum Śląskim
Jak powstaje fantastyczna książka?
• Anna Kańtoch - polska pisarka fantasy, autorka m.in. cyklu opowiadań o Domenicu Jordanie (Diabeł na wieży, Zabawki diabła),
• Piotr Cieśliński - grafik projektant, ilustrator. Autor okładek do książek, m.in.: Coś mocniejszego Ziemkiewicza czy Charakternik Piekary.
• Krzysztof Wójcikiewicz – redaktor, korektor
W wybranych filiach Biblioteki:
• Książeczkożercy – całodniowe quizy literackie dla dzieci, nagrodą będą słodkie symbole święta - pączki z różą i cukierki.
• Katalońska niespodzianka – loteria dla dorosłych czytelników z nagrodami
• Róża dla czytelnika – wręczanie czytelnikom czerwonych róż - symbolu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Dziś również zostaną wręczone Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie 2008 roku. Nagrody zostaną wręczone juz po raz szósty. Do konkursu stanęli najlepsi tłumacze literatury hiszpańskiej. Do tegorocznej nagrody mogą kandydować przekłady w każdym z pięciu urzędowych języków Hiszpanii opublikowane w zeszłym roku.
Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się dziś o godzinie 18.00 w Teatrze Zależnym (Scena Politechniki Krakowskiej, ul. Kanonicza 1). Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną oraz gałąź ręcznie uformowaną w krysztale, wykonaną w Hucie Szkła Artystycznego i Unikatowego „Jabłoński” w Warszawie.
Laureatami konkursu w poprzednich edycjach zostali:
I edycja
Elżbieta Komarnicka: Ogony jaszczurki, Juan Marsé, wyd. Świat Książki, Bertelsmann Media; oraz
Carlos Marrodán Casas: Jutro, w czasie bitwy, o mnie myśl, Javier Marías, wyd. Muza
II edycja
Filip Łobodziński: W cieniu inkwizycji, Arturo Pérez-Reverte, wyd. Muza
III edycja
Ewa Zaleska: Żołnierze spod Salaminy, Javier Cercas, wyd. W.A.B.
IV edycja
Wojciech Charchalis: Makbara, Juan Goytisolo, wyd. W.A.B.
V edycja
Tomasz Pindel: Noc jest dziewicą, Jaime Bayly, wyd. muchaniesiada.com.