Józef Czapski – malarz, pisarz, eseista, autor literackich świadectw wydarzeń XX wieku, "Wspomnień starobielskich" i "Na nieludzkiej ziemi".
Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia
O jego losach, wplątanych w trudną europejską historię, wielowymiarowej twórczości i inspiracjach rozmawiamy w "Trójkowym chuliganie literackim". W tajniki życia i pracy artystycznej Czapskiego wprowadza nas prof. Krzysztof Rutkowski.
– To, co jest charakterystyczne dla Józefa Czapskiego, to połączenie wszelkich możliwych sztuk w jedną wielką sztukę. Mówię "wielką" bez żadnej przesady i z całym przekonaniem. (…) Był to człowiek o ogromnych talentach i zainteresowaniach w wymiarze tak niesłychanym, że właściwie trudno go z kimkolwiek porównać – stwierdza profesor.
Gość prowadzącego audycję Mateusza Matyszkowicza zaznacza, że syntezą twórczości Czapskiego był jego dziennik – dzieło, w którym "tekst i obraz wzajemnie się przenikały". – To dziennik artysty całkowitego, który pisząc, maluje, a malując, pisze. Pisze na tym co namalowane i maluje na tym co napisane – wyjaśnia.
Co to znaczy, że Czapski pisał z oddechem Europejczyka? Co "widział okiem wewnętrznym"? Dlaczego jego pogrzeb można nazwać pogrzebem karnawałowym?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Rutkowski, odpowiadając na te i inne pytania, odkrywa przed nami postać jednego z najbardziej wyjątkowych polskich twórców XX wieku.
***
Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: prof. Krzysztof Rutkowski (wicedyrektor Kolegium Artes Liberales)
Data emisji: 16.12.2017
Godzina emisji: 16.09
iwo/mk