Wydawnictwo Iskry zaplanowało wydanie tej jesieni pierwszego tomu nieznanych i dotąd niepublikowanych Dzienników Edwarda Stachury.
Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi redaktorów Dzienników, jak i osób, które znały osobiście autora Całej jaskrawości. Nagranie powstało w rocznicę urodzin Stachury, 18 sierpnia, w warszawskiej Kluboksięgarni "Legalna", gdzie miała miejsce prapremierowa prezentacja fragmentów jego zapisków.
Dariusz Pachocki, który opracował wydawane bruliony Steda, przedstawił tę publikację, mówił, co się w niej znajdzie, jakie były kryteria wyboru materiału. Opowiadał o wizerunku autora, jaki można na podstawie dziennikowych zapisków zrekonstruować, podkreślał niechęć Stachury do idei "życiopisania", mieszającej porządek życia i porządek literatury.
O pracy nad niejednorodnymi rodzajowo, sylwicznymi dziennikami Stachury opowiadał też ich wcześniejszy redaktor Krzysztof Rutkowski.
Marek Nowakowski natomiast wspominał swego przyjaciela, "chłopaka z drogi" – czasy wspólnego pisania we "Współczesności" (wespół z Grochowiakiem, Krzysztoniem czy Terleckim), "nomadyczny" tryb życia poety, jego pasję do Francji i do pokera, jak i ostatni, "ciemny" okres życia poety, zakończony tak tragicznie.
Edwarda Stachurę wspominała również jego bratanica (i chrześniaczka), Monika Stachura.
Audycję w Dwójce przygotowała Monika Pilch.