Kultura

Witkiewicza listy do żony

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 10:00
Dwójka poleca III tom "Listów do żony" pisanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje trzeci tom korespondencji Witkacego z żoną opatrzony podobnie jak przy poprzednich tomach szczegółowym komentarzem krytycznym prof. Janusza Deglera.

/

Znajdziemy tu 382 listy, karty pocztowe i telegramy z lat 1932–1935, w których Witkiewicz informuje Jadwigę o wszystkich sprawach osobistych, problemach ze zdrowiem, wielu podróżach w poszukiwaniu klientów Firmy Portretowej oraz kłopotach z realizacją planów twórczych. Pisze wówczas pierwszą część powieści Jedyne wyjście, do dalszej pracy zniechęcają go nieudane starania o jej wydanie. Po siedmiu latach kończy w 1934 roku sztukę Szewcy. Poświęca się przede wszystkim filozofii. Opracowuje ostateczną wersję tzw. główniaka, czyli traktatu Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie Istnienia, w którym wykłada swój system filozoficzny (ukazuje się on drukiem w 1935 r.).

Kolejna odsłona prac nad wydaniem krytycznym korespondencji artysty stanowi nie tylko ważne źródło historyczne, ale jest również opowieścią o człowieku pełnym rozmaitych słabości i niespełnionych tęsknot.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Styl zakopiański Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 14:53
Styl zakopiański był fenomenem w historii polskiej architektury i sztuki użytkowej. Jego twórca, Stanisław Witkiewicz, na przełomie XIX i XX wieku w Zakopanem formułował zasady swojej idei. Przez długi czas, na rynku brakowało wydawnictwa, które w sposób systematyczny porządkowałoby stan wiedzy na ten temat. Właśnie to zachęciło Teresę Jabłońską do opublikowania pracy poświęconej stylowi witkiewiczowskiemu. Album „Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza” trafił właśnie na rynek wydawniczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potwory zawsze powracają

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 15:09
„Metafizyka dwugłowego cielęcia” to nowa propozycja TR Warszawa. Spektakl wyreżyserował Michał Borczuch.
rozwiń zwiń