- Nasz kraj ma olbrzymie szczęście, że Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów zdecydowały się na przekazanie nam pieniędzy, które pójdą na rozwój bibliotek na wsiach i małych miejscowościach w Polsce - powiedziała Noemi Gryczko, specjalistka rozwoju funkcji bibliotek z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Projekt, w ramach którego jest do zagospodarowania 28 mln dolarów, jest odpowiedzią na głosy mieszkańców takich miejscowości, którzy chcieli, aby biblioteki były miejscem nauki i sensownego spędzania wolnego czasu. Gryczko dodała, że wnętrza takich instytucji nie są przyjazne i nie zachęcają do przebywania w bibliotece. Dlatego właśnie jednym z głównych założeń projektu jest przystosowanie tych miejsc do pełnienia różnych celów kulturalnych oraz podnoszenie kompetencji personelu.
– Biblioteki jako instytucje rzadko się reklamują i promują. Ale tam, gdzie pracownicy potrafią zmobilizować inne osoby, instytucje pozarządowe czy kluby młodzieżowe i mają pomysły, tam biblioteki przyciągają użytkowników – podkreśliła.
Zdaniem Noemi Gryczko biblioteki powinny odpowiadać na potrzeby użytkowników w różnym wieku. Powinny być w nich komputery, dostęp do Internetu, spotkania z ciekawymi osobami. – Biblioteki, które będą tylko i wyłącznie wypożyczalniami książek, naszym zdaniem nie przetrwają – wyjaśniła.
Remigiusz Lis z Biblioteki Śląskiej w Katowicach dodał, że Internet nie musi być wcale konkurencją dla bibliotek. - Biblioteki mogą za pomocą Internetu nie tylko udostępniać swoje zbiory, cyfryzując je wpierw, ale także prowadzić edukację medialną użytkowników - powiedział.
Czy elektroniczny tablet ma szanse wygrać z papierem? Jakie są oczekiwania użytkowników bibliotek i skąd biblioteki publiczne mogą czerpać fundusze?
Posłuchaj, co na ten temat mówią sami pracownicy bibliotek oraz nasi słuchacze i eksperci: Noemi Gryczko, specjalistka rozwoju funkcji bibliotek z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Remigiusz Lis z Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Alek Tarkowski dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska!, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Aby wysłuchać rozmowy "Biblioteko! Nie odkładaj sie na półkę”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Zapraszamy do zapoznania się z innymi audycjami w Leśnej Akademii Sukcesu Polskiego Radia.