Kultura

Nagrody Srebrnego Kałamarza i Zielonej Gąski przyznane

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 11:32
Tom wierszy "A Wisła płynie" Heleny Massalskiej-Kołaczkowskiej zdobył Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej. Nagrodą Zielonej Gąski uhonorowany został Grzegorz Kasdepke za książkę "Pestka, drops, cukierek. Liczby Kultury".
Nagrody Srebrnego Kałamarza i Zielonej Gąski przyznane
Foto: fragment okładki

- To niezwykła książka przywracająca wiarę w sens pisania wierszy - mówił o nagrodzonym tomiku "A Wisła płynie" Jacek Cygan z jury nagrody Srebrny Kałamarz podczas uroczystości wręczenia nagród.
Helena Massalska-Kołaczkowska urodziła się w 1916 roku w Charkowie. Jest autorką książek i widowisk dla dzieci oraz bajek wydawanych na płytkach, tłumaczką literatury rosyjskiej, angielskiej i francuskiej, przede wszystkim zaś autorką tekstów popularnych piosenek. Napisała ich ponad trzysta, współpracując z takimi kompozytorami, jak Abratowski, Twardowski, Zieliński, Kaszycki. Najbardziej znany z jej utworów to piosenka "Na prawo most, na lewo most, a dołem Wisła płynie".
W roku 2010 kapituła nagrody postanowiła - obok Srebrnego Kałamarza - przyznawać także Nagrodę Zielonej Gąski za najlepszą książkę dla dzieci.
W tym roku Zieloną Gąskę zdobył Grzegorz Kasdepke za książkę "Pestka, drops, cukierek. Liczby Kultury" (Narodowe Centrum Kultury). To jedna z pierwszych na rynku książek dla dzieci w wieku 7-11 lat, wyjaśniająca zagadnienia związane z gospodarką i ekonomią. Publikacja wzbogacona została ilustracjami Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej. Na marginesach książki czytelnik znajdzie komentarze, wyjaśniające różne, mniej i bardziej skomplikowane terminy gospodarcze i ekonomiczne. Powstały one dzięki współpracy Grzegorza Kasdepke i przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Ryszarda Petru.
Fundacja Zielona Gęś imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego powstała w Warszawie w 2007 roku. Obie nagrody - Srebrny Kałamarz i Zielona Gąska - przyznawane są zawsze 11 marca - w dniu imienin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
pp/PAP

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zobacz więcej na temat: literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Studia bez książki? W Polsce to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 09:34
- Czytelnictwo w Polsce ustabilizowało się na niskim poziomie i to jest zła wiadomość. Absolutnym dramatem jest fakt, że nie czytają młodzi - podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tak jak Żadan, nie pisze w Polsce żaden jego rówieśnik"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 14:49
Optymistycznie i z sympatią o postsowieckiej żulii? Takie oryginalne spojrzenie na rzeczywistość prezentuje w powieści "Woroszyłowgrad" Serhij Żadan. W Dwójkowej "Czytelni" recenzowaliśmy jego książkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książka za kraty" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:10
Środa 10 kwietnia, godz.18.15 Program 3 Książka może dać trochę wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz: "Cacko" to nie jest biografia, to sztambuch

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 16:01
- Dla mnie cacek jest dużo na świecie. To przyroda, kwiaty, dzieci, pies, kot. To uroda świata, a urody nigdy za dużo - mówi Krystyna Sienkiewicz, której autobiograficzna książka "Cacko" właśnie się ukazała.
rozwiń zwiń