Kultura

Książka o storyboardzie - konkurs zakończony

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 21:00
Filmu bez storyboardu nie stworzy Coppola, ani Spielberg. Jest to jednak nadal raczkującą dziedzina w Polsce.
Audio

Storyboard nazywany jest inaczej scenorysem. To "filmowy komiks", seria drobnych szkiców, która pozwala zobaczyć, jeszcze przed kręceniem filmu, jak wyglądać będzie ujęcie. Rysownik zapisuje w ten sposób wskazówki dla reżysera, operatora, scenografa, aktora czy montażysty. Tworzenie storyboardu nie jest koniecznym etapem przy produkcji filmu, ale jest to dla filmowców spore ułatwienie.

Książka "Storyboard - ruch w sztuce filmowej" ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Wojciech Marzec. Autorem jest amerykański animator Mark Simon.  To pierwszy w Polsce podręcznik dla kinomanów i rysowników zainteresowanych scenorysem. Oprócz praktycznych wskazówek jak rysować, wywiadów z twórcami storyboardów, książka wypełniona jest setkami kolorowych ilustracji.

Storyboard jest nadal raczkującą dziedziną w Polsce. Taki podręcznik może być dla artystów bardzo pomocny, bo na początku rysowanie storyboardów nie jest proste.

- Jeżeli ktoś dobrze się czuje w rysunku akademickim, to nie znaczy, że będzie rysował dobrze w małej formie - tłumaczy reżyser i storyboardzista Mateusz Rakowicz.

Storyboard jest bardzo przydatny w filmach akcji, Steven Spielberg zawsze stara się współtworzyć storyboardy do swoich filmów.

 

KONKURS:

Aby wygrać egzemplarz książki "Storyboard- ruch w sztuce filmowej" należy odpowiedzieć na pytanie: Co to jest animatik?
Prawidłowe odpowiedzi proszę wysyłać na adres kultura.konkurs@polskieradio.pl

Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

 usc (na podst.mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Biografie niezwykłe: Ksawery Pruszyński

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2007 22:15
W tym roku mija 100 rocznica śmierci Ksawerego Pruszyńskiego. "Gwiazda prozy polskiej, a może raczej kometa, która zabłysła , ale bieg której przewidzieć trudno. Nie wiemy po jakiej szła orbicie, gdy spadła z niewygasłym żarem młodości" - tak pisał o nim Antoni Słonimski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Animuj Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 13:18
Powstał pierwszy film animowany o Warszawie. Ponad stu uczestników warsztatów zorganizowanych w Muzeum Powstania Warszawskiego przez rok pracowało pod okiem Tomasza Bagińskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Notatki Akiry Kurosawy

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2009 10:12
W Japonii opublikowano notatki i scenariusze zmarłego przed 11 laty Akiry Kurosawy. Ponad 17 tysięcy zdjęć, fragmenty filmów i dokumentów zostało udostępnionych w formie internetowego archiwum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reksio ma pomnik

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 10:33
W Bielsku-Białej odsłonięto pomnik psa Reksia - bohatera znanej kreskówki dla dzieci. Pomnik odlany jest z brązu, ma 90 centymetrów długości i waży 120 kilogramów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmagania z animacją

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 16:39
Piotr Dumała w tym roku zaskoczył publiczność 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Do Wrocławia przywiózł swój pierwszy film aktorski „Las”. Dlaczego po 25 latach tworzenia animacji zdecydował się na taki krok? Reżyser wyjaśnił to w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 15:36
Ukazała się książka "Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty".
rozwiń zwiń