Kultura

Francuzi nie doceniają Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 09:56
- Nie wiem, jak to tłumaczyć. Przecież sztuki Mrożka w latach 60. i 70. wystawiali we Francji wybitni ludzie teatru - mówi francuska badaczka polskiej emigracji, Janine Ponty.

W Paryżu odbyło się spotkanie Sławomira Mrożka z czytelnikami z okazji ukazania się dwóch nowych książek jego autorstwa, w tym francuskiej edycji zbioru jego rysunków. Do słynnego dramaturga ustawiła się długa kolejka wielbicieli czekających na dedykację.

Wieczór promocyjny Mrożka w Księgarni Polskiej przy paryskim bulwarze Saint-Germain przyciągnął wiele dziesiątek czytelników, w większości polskich. Choć nie było żadnego przemówienia, spotkanie trwało ponad dwie godziny, gdyż przy podpisywaniu książek niemal każdy z czytelników pragnął zamienić z "mistrzem" kilka słów. W czasie wieczoru można było kupić dwie najnowsze pozycje autora. Pierwsza z nich to "Dessins" ("Rysunki"), które ukazały się we Francji nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc i są wyborem rysunków Mrożka publikowanych przez ponad 20 lat na łamach polskiej prasy. Druga z nowo wydanych książek to polska edycja "Dzienników, tom I 1962-1969", wydana przez Wydawnictwo Literackie.

-To wielka szkoda, że Francuzi, którzy świetnie znają Kantora, ciągle nie doceniają Mrożka - zauważyła francuska badaczka polskiej emigracji, Janine Ponty. -Nie wiem, jak to tłumaczyć. A przecież jego sztuki w latach 60. i 70. wystawiali we Francji wybitni ludzie teatru, jak Laurent Terzieff - podkreśliła Ponty podczas wieczoru w księgarni.

W ponadgodzinnej kolejce na podpis autora czekała, jak wielu innych, aktorka francuska o polskich korzeniach, Elisabeth Duda. Jak powiedziała, jest zafascynowana dramaturgią Mrożka od momentu, gdy zobaczyła inscenizację "Tanga" w polskim Teatrze Telewizji. -Byłoby dla mnie zaszczytem zagrać w sztuce Mrożka. To jest chyba wymarzony tekst dla każdego aktora - dodała Duda.

Sławomir Mrożek, obchodzący w tym roku swoje 80. urodziny, przeprowadził się w 2008 roku z Krakowa do Nicei na południu Francji, gdzie mieszka do dziś.
Z okazji jubileuszu dramaturga w Warszawie i Krakowie odbył się festiwal "Mrożek na XXI wiek". We wrześniu ukazał się też pierwszy z trzech tomów jego dzienników. Obejmuje on zapiski z lat 1962-1969, okres, gdy Mrożek wyemigrował z Polski i przystosowywał się do życia na emigracji: we Włoszech, a następnie we Francji.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sławomir Mrożek obchodzi 80. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 14:03
Sławomir Mrożek kończy dziś 80 lat. Mieszkający od kilku lat w Nicei pisarz przebywa w tej chwili w jednym z francuskich ośrodków, gdzie przechodzi rekonwalescencję po niedawno przebytej opracji serca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożek na XXI wiek z okazji 80. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 09:12
W Warszawie rozpoczyna się w czwartek festiwal Mrożek na XXI wiek, z okazji - przypadających w tym roku - 80. urodzin pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożek własnym psychiatrą

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 14:01
- W wydanym właśnie "Dzienniku" Sławomir Mrożek otwiera swój mózg, ciało, myślenie, by zapytać - jak ja się zachowuje? - mówi Tadeusz Nyczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożkowe szperanie w samym sobie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 20:10
"Dziennik" Sławomira Mrożka to zapis wewnętrznej analizy samego siebie i przemyśleń o naturze człowieka.
rozwiń zwiń