Kultura

Adam Ferency czyta nową powieść Stefana Chwina

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 09:00
W książce "Panny Ferbelin" Stefan Chwin ponownie zabiera czytelników do Gdańska.

"Nie jestem pisarzem religijnym, lubię się tylko poruszać w przestrzeni pytań teologicznych".

(S. Chwin w rozmowie z Grzegorzem Kalinowskim, "Konteksty" 2010/3)

W powieści "Panny Ferbelin" rzecz rozgrywa się w pruskim Gdańsku, choć miejsce to – jak zawsze u Chwina pieczołowicie odmalowane – jest stworzone nie tyle przez pamięć, ile przez wyobraźnię. Bo nie o nostalgiczne powroty do "małej ojczyzny" tu chodzi. Tytułowa bohaterka, córka właściciela warsztatu stolarskiego w Górnym Wrzeszczu przy Jäschkentalerweg, chodzi wraz z innymi na pola pod bastionem św. Gertrudy, by zobaczyć i posłuchać Mistrza. Człowieka, który nawołuje do przemiany, który wskrzesił ponoć na oliwskim cmentarzu pewnego handlarza mebli z Langfuhr, a jednym dotknięciem palca przywrócił wzrok córce pocztmistrza...

Stefan Chwin (ur. 1949 r.) – powieściopisarz, historyk literatury, eseista, krytyk literacki; laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody polskiego Pen Clubu, Nagrody im. Andreasa Gryphiusa; autor m.in. powieści "Ludzie-skorpiony", "Krótka historia pewnego żartu", "Hanemann", "Esther", "Złoty pelikan"; dzienników ("Kartki z dziennika", "Dziennik dla dorosłych"), szkiców krytycznych ("Bez autorytetu"), esejów literaturoznawczych ("Romantyczna przestrzeń wyobraźni", "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni").

Fragmentów powieści można będzie wysłuchać w dniach 27-30 grudnia (poniedziałek-czwartek)o godz. 23:00 w Programie 2 PR.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni