Kultura

Z bliska

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 12:02
Prace ośmiu fotografów agencji Magnum Photo można od dziś oglądać w Yours Gallery przy Krakowskim Przedmieściu 33 w Warszawie. To wystawa szczególna, dostarczająca nie tylko wrażeń estetycznych, ale i zwracająca uwagę na problem pomocy osobom mającym z różnych powodów utrudniony kontakt ze światem, przede wszystkim dzieciom z wadami wzroku, autyzmem, wadami słuchu.

„Nieobojętny świat”, bo tak brzmi tytuł prezentowanej wystawy zwraca uwagę na tych ludzi, których codziennie mijamy na ulicy. Nie zastanawiamy się  nad ich problemami, postrzeganiem świata, pędzimy gdzieś zajęci swoimi sprawami. Fotografowie z Magnum przystanęli na chwilę, dostrzegli problem małych światów istniejących obok nas. W pięknych kadrach pokazali potrzebę pomocy.

Na wystawie, zajmującej trzy piętra galerii, zobaczymy prace takich artystów jak: Abbas, Martine Franck, Maya Goded, Alex Majoli, Susan Meiselas, Guerogui Pinkhassov, Patrick Zachmnann oraz Alessandra Sanguinetti. Wszystkie zdjęcia dokumentują działalność charytatywnej Fundacji Orange, której misją jest uwrażliwianie ludzi na problemy społeczne. Część ekspozycji dokumentuje również polski aspekt działalności fundacji - pomoc dzieciom niesłyszącym lub niedosłyszącym w wieku od 0 do 3 lat. Projekt „Dźwięki marzeń” sfotografowała Alessandra Sanguinetti. Swój czas i pracę poświeciła tym niesłyszącym maluchom, które przy pomocy instruktorów otwierają się na świat dźwięków. Pokazała emocje, cierpliwość i pracę.

 

Eksponowane fotografie to reportaże, wykonane przez artystów należących do agencji fotograficznej Magnum, tej, która dziś wyznacza trendy światowego fotoreportażu. Agencja ta została założona w 1947 roku przez Henriego Cartier-Bressona, Roberta Capę , Billa Vadiiveta, George'a Rodgera, Davida Seymoura . Dziś zrzesza ona ponad 70 artystów, którzy czerpią z wzorców wyznaczonych przez wybitnych, uznawanych już dziś za klasyków, fotografów.

Galeria Yours prezentuje reportaże klasyczne, dokumentujące radość i determinację ich bohaterów w walce z przeciwnościami losu. Wystawa to również doskonała lekcja fotografii, pokazująca co dziś fotografować i przede wszystkim jak. Zdjęcia, mimo że wykonane przez różnych fotografów, w różnych częściach świata, posiadają jedną wspólną cechę – została na nich uwieczniona wyczekana chwila, oddająca nastrój, emocje momentu, doskonałą kompozycję. Ekspozycja chwyta za serce, a piękno klasycznego fotoreportażu dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Wystawa czynna będzie od 6 lutego do 15 marca.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Yoko podaje rękę Woody'emu! tak, tak - u nas!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2008 13:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Roz)poznać stolicę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 15:26
Kilkaset nieznanych fotografii Warszawy z lat 1939 - 1945 w najnowszym albumie Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń