Swoją obecność w Krakowie potwierdziły doceniane na całym świecie włoskie grupy - Concerto Italiano, Il Giardino Armonico, Europa Galante, Venice Baroque Orchestra, I Sonatori de la Gioiosa Marca i Cappella della Pietà de’ Turchini. Wystąpi także francuski zespół Le Poème Harmonique oraz międzynarodowy skład muzyków Les Trompettes de Jericho, La Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XXI oraz ich goście z Izraela, Armenii, Grecji, Iraku i Maroka pod wodzą Jordiego Savalla. Do Krakowa zjadą też takie sławy, jak: Sara Mingardo, Sonia Prina, Roberta Invernizzi, Maria Grazia Schiavo, Claire Lefiliâtre czy Montserrat Figueras.
"Konsekwentnie zapraszamy do udziału w Festiwalu światowe gwiazdy"- powiedział podczas czwartkowej (19.03.2009) konferencji prasowej Filip Berkowiecz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. "Nie każdy artysta, który wystąpił do tej pory na Festiwalu, może liczyć na ponowne zaproszenie. Jest jeszcze wiele zespołów, które bardzo chcielibyśmy zaprosić do Krakowa, ale nie robimy tego ponieważ ważnym czynnikiem jest to, by artyści zagrali repertuar, który my chcemy. Jesteśmy też otwarci na dialog”- dodał Filip Berkowicz.
Rozmowa z Filipem Berkowieczem
Festiwalowi patronuje Program 2 Polskiego Radia, na antenie którego będzie można usłyszeć transmisję wybranych koncertów.
Festiwal potrwa od 6- 13 kwietnia. W programie:
Poniedziałek(6 kwietnia)
Missa Romana Pergolesiego to propozycja, która nie pozostawi nikogo obojętnym. Szczególnie, gdy na warsztat bierze ją Rinaldo Alessandrini. Wielu pamięta fenomenalną interpretację tej mszy zarejestrowanej dla wytwórni Opus 111. Obecnie biały kruk.
Wtorek(7 kwietnia)
Jerusalem to nowy projekt Jordiego Savalla. Dotychczas miała okazję poznać go wyłącznie publiczość z Paryża, Barcelony i Jerozolimy. Tym razem Katalończyk zaprosił do współpracy muzyków różnych wyznań, religii i praktyk wykonawczych. Efekt niezwykły, ukazujący Jerozolimę jako miasto boskie, niebiańskie, ludzkie, ziemskie... Jest też akcent polski - poruszający tekst pieśni napisanej przez więźnia obozu w Auschwitz.
Środa(8 kwietnia)
Kilka lat starań o Leçons de Ténèbres Couperina zakończyło się sukcesem. Wartością dodaną tego projektu jest fakt, że Vincent Dumestre ze zjawiskowymi głosami Claire Lefiliâtre i Camille Paul przygotowują go specjalnie dla nas.
Czwartek(9 kwietnia)
Josè Maria Lo Monaco, odkrycie ostatniej edycji frstiwalu Misteria Paschalia i jego stała bywalczyni – Maria Grazia Schiavo. Tym razem z towarzyszeniem zespołu Giancarla Rada wykonają m.in. Salve Regina Pergolesiego i Porpory. Czeka nas dużo emocji, bo ten duet to nie tylko piękne głosy...
Piątek(10 kwietnia)
Wszyscy znają Sarę Mingardo - głos, który zachwyca i zdumiewa. Zaproszenie artystka przyjęła wraz z debiutującą u nas grupą Andrei Marcona. Program koresponduje z utworami przygotowanymi przez Philippe’a Jaroussky’ego na Misteria Paschalia w 2005 roku. Wtedy najlepszy kontratenor - teraz najlepszy kontralt.
Sobota(11 kwietnia)
Antonio Florio ze swym zespołem postanowił przywieźć do Krakowa muzykę, którą odkrywa, studiuje; która go fascynuje, pasjonuje; której oddany jest bez reszty. Neapol XVII wieku i zupełnie nowe spojrzenie na włoski barok. Kto choć raz sięgnął po płyty Provanzalego czy Salvatorego wie, że ten wieczór na długo zapadnie w pamięć.
Niedziela(12 kwietnia)
Kto słyszał o Fago? A kto słyszał o de Majo zanim Fabio Biondi przywiózł jego oratorium do Krakowa? Nikt. I tym razem wielka zagadka. Partytura świeżo zrekonstruowana. Pierwsza trasa koncertowa. Wybory Biondiego to pewniaki. Zapewne i tym razem bez pudła.
Poniedziałek(13 kwietnia)
Cykl motetów Rudego Księdza zakończony. Czas rozpocząć nowy - najlepsze arie z jego oratoriów i oper oraz garść koncertów. Startujemy absolutnie premierowym sparingiem Sonii Priny i grupy Giovanniego Antoniniego. Radosny finał w radosnym dniu.
Więcej informacji na: http://www.misteriapaschalia.pl/