Kultura

Tryptyk w paski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 09:19
W Muzeum Narodowym w Gdańsku na ścianie obok „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga zawisł konstruktywistyczny obraz, również tryptyk, Nicholasa Bodde, nieoficjalnie zwany „Memlingiem w paski”.



Jest to spotkanie dwóch epok, dwóch artystów, dwóch jakże odległych światów malarskich. „Sąd Ostateczny” Memlinga to najcenniejsze dzieło w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Praca Bodde została stworzona na wystawę „lost in color – dialog 1”, którą swoją działalność rozpoczęła Gdańska Galeria Miejska (maj 2009).

Nicholas Bodde stworzył swój obraz zainspirowany obrazem Hansa Memlinga. Wspomina jak w młodości duże wrażenie robiły na nim gdańskie kościoły i ich ołtarze. Przedstawienia figuratywne zastąpił barwą. Różne pasy kolorów wyrażają siły dobra i zła, piekło i niebo, grzeszników i aniołów.

''

Zestawienie tych dwóch prac to zadanie pytań, czy można w ogóle porównywać pracę Hansa Memlinga z obrazem Nicholasa Bodde, czy takie zestawienie jest zasadne. Jak wypada praca Amerykanina, mieszkającego w Bremie w zestawieniu z dziełem mistrza malarstwa niderlandzkiego.

Nicholas Bodde nie jest jedynym artystą, którego zainspirował "Sąd Ostateczny". Równie ciekawym wydarzeniem było ustawienie przy obrazie Memlinga marmurowego archanioła Michała, kopi postaci z ołtarza Memlinga, wykonanego przez Kamila Drapikowskiego, studenta gdańskiej ASP. 

Organizatorzy wystawy podjęli się pewnego eksperymentu wystawienniczego. Jest on wspólnym projektem Muzeum Narodowego w Gdańsku i Gdańskiej Galerii Miejskiej.






Oba tryptyki można oglądać od 13.11 do 31. 12 w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego. Gdańsk, ul. Toruńska 1. Otwarte w godz. 9-16 (wtorek - piątek), godz. 10-17 ( sobota, niedziela).
Bilety 10 zł, ulgowy - 6 zł.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ten krakowski Japończyk

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2009 10:36
Blisko dwieście prac jednego z najznakomitszych malarzy okresu Młodej Polski-Wojciecha Weissa- można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwator rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:15
Sam Malczewski nie lubił jubileuszy. Dziwić więc może okazja z jakiej Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zorganizować wystawę jego prac. Komisarz wystawy Elżbieta Charazińska postanowiła jednak wykorzystać 80. rocznicę śmierci artysty do prezentacji kolekcji dzieł malarza znajdujących się w zbiorach warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbiory wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2010 09:37
Wnętrza Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 8 stycznia otrzymały nową funkcję, stały się salami wystawienniczymi. Wystawa "Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu" inauguruje cykl prezentacji najlepszych polskich kolekcji muzealnych w gmachu MKiDN.
rozwiń zwiń