Fim jest metaforą upadku muru berlińskiego. Opowiada on o królikach zamieszkujących wzdłuż muru. W 1961 roku zwierzęta zostały uwięzione w pasie zieleni pomiędzy Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Przebywały tam aż do zburzenia muru w 1989 roku, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach historycznych. Tym sposobem berlińskie króliki podzieliły los ówczesnych mieszkańców NRD, którzy w izolacji od świata wiedli niepewny żywot pod okiem komunistycznej władzy.
Bartek Konopka przyznaje, że pomysł polegał na tym, by opisując życie tych królików opowiedzieć o społeczeństwie socjalistycznym i o tym co się wydarzyło w Europie w 1989 roku.
Reżyser zdradza swoje credo: najwyższą wartoscią jest prawda; w filmie dokumentalnym nie wolno schlebiać gustom widzów, lecz trzeba traktować ich serio.
Film otrzymał wcześniej wiele krajowych i międzynarodowych nagród. Jest koprodukcja polsko-niemiecką ale twórcami są Polacy.
Więcej o filmie! Króliki na pasie ziemi niczyjej, Mur berliński z króliczej perspektywy
Amerykańska Akademia Filmowa przyznała też nominacje w kategorii dla najlepszego filmu. W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nominowano w tej kategorii 10, a nie 5 filmów.
Nominacje do Oscara dla najlepszego filmu otrzymały:
"Avatar" Jamesa Camerona
"Hurt Locker" Kathryn Bigelow
"W chmurach" Jasona Reitmana
"Blind Side" Johna Lee Hancoka
"Precious" Lee Danielsa
"Dystrykt 9" Neilla Blomkampa
"Absolwentka" Vicky Jenson
"Odlot" Petera Doctera i Boba Petersona
"A Serious Man" Ethana i Joela Coenów
"Bękarty wojny" Quentina Tarantino
"Była sobie dziewczyna" Lone Scherfig