Kultura

"Weź na odwagie i chodź na Pragie"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 18:20
W Muzeum Warszawskiej Pragi pojawił się nietypowy eksponat.
Audio

"Weź na odwagie i chodź na Pragie" tak mówiło się niegdyś po prawobrzeżnej części Warszawy.

Dziś już praskiej gwary prawie nie słychać na ulicach stolicy. Gdzieniegdzie przetrwał jeszcze  dawny klimat starej dzielnicy, ukryty w kamienicach, małych zakładach usługowych i odrestaurowanych knajpkach, ale nie tylko tam.

Uroki warszawskiej Pragi w dość niekonwencjonalny sposób postanowiło uchwycić i ocalić od zapomnienia Muzeum Warszawskiej Pragi. Wśród pamiątek gromadzonych przez praskie muzeum znalazł się bardzo nietypowy eksponat - Archiwum Historii Mówionej.

Dzięki zachowanym opowiadaniom mieszkańców Pragi można poznać dawne życie codzienne jakie toczyło się na ulicach Warszawy  - To nasz taki niematerialny eksponat, staramy się nagrywać wspomnienia dawnych i obecnych mieszkańców prawej strony Wisły - tłumaczy Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Oto jedno z nagrań jakie znajduje się w archiwum muzeum: - Na Targowej było sporo knajp, była taka mordownia, tak się nazywało takie knajpki, gdzie na stojąco wypijało się "setę" i pani bufetowa zawsze pytała:śledź do zjedzenia czy dyżurny? Jak odpowiadało się, że dyżurny, to  spod lady wyciągała talerzyk z nadgryzionym śledziem, wypijało się "setę" i oddawało się śledzia.

Muzeum poprzez "nagrywanie historii" chciało stworzyć barwny obraz życia mieszkańców Pragi. Wszystkie rozmowy archiwizowane są w oryginalnej postaci, czasem są to nawet wielogodzinne opowieści.

(mb)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

O czym mówiła warszawska Praga?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 16:32
14 kwietnia, godz. 14:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa lat wojny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2009 07:47
W tymczasowym gmachu Muzeum Warszawskiej Pragi oglądać można wystawę fotografii poświęconą Warszawie lat 1939-1944. Ekspozycja nosi nazwę "Warszawa lat wojny i okupacji". Celem prezentacji jest zapisanie historii stolicy, która odzwierciedlała ówczesny los całego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka żydowska na Pradze

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 10:38
Przez cztery dni na warszawskiej Pradze będą rozbrzmiewać pieśni synagogalne, muzyka klezmerska oraz współczesne, awangardowe brzmienia inspirowane muzyką i kulturą Żydów. Dziś zaczyna się tam festiwal Nowa Muzyka Żydowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Warszawie zapadł się odcinek ulicy Grochowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 23:55
W Warszawie zapadł się fragment Grochowskiej, która znajduje się po prawej stronie Wisły.
rozwiń zwiń