Są to: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Wyboru zwycięzcy konkursu dokona Rada Unii Europejskiej w drugim kwartale 2012 roku. 13 października tego roku spośród jedenastki specjalna komisja wybierze od 3 do 6 finalistów. Do tego czasu skład komisji pozostanie tajny, po to - jak zaznaczył Bogdan Zdrojewski, aby uniknąć jakichkolwiek nacisków ze strony miast biorących udział w konkursie. Minister dodaje, ze w skład komisji wchodzą osoby powszechnie znane i posiadające spore doświadczenie.
Minister Kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że wszystkie wnioski zgłoszone do konkursu są na bardzo wysokim poziomie. Jak dodał - we wszystkich jedenastu wnioskach przewidziane są spore inwestycje w kulturę - w najbardziej oszczędnym wniosku przewidziane jest 38 milionów inwestycji, w najbardziej bogatym - ponad 200 milionów.
Zamek Królewski w Lublinie (źr. Wikipedia)
Kultura "dźwignią do rozwoju"
Minister podkreślił, że cieszy go "zmiana świadomościowa" w podejściu do kultury kandydatów to tytułu ESK 2016. -We wszystkich wnioskach podkreślane jest - co jest absolutną nowością - że kultura jest źródłem rozwoju nie tylko gospodarczego, ale też jednym z najważniejszych znaków jakościowych (...) Kulturę traktuje się jako "dźwignię do rozwoju" - ocenił minister.
Bydgoszcz,Opera Nova nad Brdą (źr. Wikipedia)
Najbardziej kulturalne hiszpańskie miasto
W 2016 roku razem ze zwycięskim miastem w Polsce kulturalną stolicą Europy będzie też miasto w Hiszpanii. Tam również zakończono już nabór aplikacji do konkursu. Do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Hiszpanii zgłosiły się Alcala de Henares, Burgos, Caceres, Cordoba, Cuenca, Donostia - San Sebastian, Malaga, Murcia, Oviedo, Palma de Mallorca, Las Palmas de Gran Canaria, Pamplona, Santander, Segovia, Tarragona, Zaragoza. Miasta zakwalifikowane do II etapu Konkursu w Hiszpanii poznamy 29 września 2010 r