Kultura

Aukcja fragmentów płótna Matejki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 16:17
Muzeum Narodowe wystawi na aukcję dublaże "Bitwy Pod Grunwaldem" Jana Matejki.

Dochód z aukcji przeznaczony będzie na zakup sprzętu niezbędnego do badania i konserwacji dzieł sztuki. Chętni będą mogli wylicytować dwa płótna dublażowe, które w latach 1948- 2010 wzmacniały oryginalne dzieło.

Jak tłumaczy główny konserwator muzeum Dorota Ignatowicz, płótna posiadają wyjątkową wartość historyczną, bowiem wzmacniały dwie ważne postacie „Bitwy pod Grunwaldem”: księcia Witolda i Wielkiego Mistrza Zakonu Urlicha von Jungingena.

Płótno dublażowe utkane w żyrardowskiej firmie Ludert-Muller, posłużyło zespołowi prof. Bohdana Marconiego do konserwacji obrazu po zniszczeniach w czasie II wojny światowej. Dublaż pokryty masą woskowo-żywiczną był integralną częścią obrazu w latach 1948-2010, wzmacniając jego oryginalne podłoże.

Fragmenty płótna można od dziś (19 listopada)oglądać w Muzeum Narodowym na wystawie przedaukcyjnej. Aukcja zaplanowana jest na 25 listopada. Aukcja dublaży połączona będzie z licytacją dzieł znanych polskich współczesnych artystów.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Co Matejko zmienił w "Bitwie pod Grunwaldem"?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2010 10:24
"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, najbardziej znane polskie dzieło historyczne, zawiera wiele scen, o których interpretację badacze prowadzą spory do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójwymiarowa "Bitwa pod Grunwaldem"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 13:16
Od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana będzie trójwymiarowa rekonstrukcja obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W muzeum nie wystarczy otworzyć drzwi"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 13:03
W Muzeum Narodowym w Warszawie należy zmienić wszystko, by stało się instytucją, liczącą się na mapie Europy - uważa Piotr Piotrowski.
rozwiń zwiń