Po latach działania w drugim obiegu (poza paroma tytułami, które wspominamy z sentymentem) dorobił się w końcu swoich wydawnictw, festiwali, konwentów, ba! nawet konferencji naukowych. Nic dziwnego, że trafił w końcu do galerii, które okazały się dla komiksu naturalnym środowiskiem.
Jeśli ktoś nie wierzy, może zajrzeć do wrocławskiej galerii BWA, gdzie właśnie startuje wystawa "Czas na komiks". Na miejscu czekają na nas prace kilku polskich rysowników z tzw. "nurtu realistycznego". "Zaproszeni do projektu artyści tworzą komiksy wysublimowane graficznie i narracyjnie, przełamują schematy fabularne, przebudowują język komiksu i przemycają do medium przeznaczonego dla masowego odbiorcy „treści artystyczne”. Ekspozycja służy jako ilustracja, przyczynek do analizy, procesów zachodzących podczas umasawiania kultury, przenoszenia wzorców i technik gatunkowych z marginesów do głównego nurtu...."- czytamy w zapowiedziach wystawy.
Na liście zaproszonych rysowników znajdziemy zarówno klasyków gatunku, m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, czy Przemysława Truścińskiego, jak i najmłodszy komiksowy narybek w osobie Jakuba Rebelki, którego słuchacze mogą pamietać z anteny Trójki. Dodajmy do tego zestawu dwóch rysujących muzyków: Krzysztofa Ostrowskiego (Cool Kids of Death) i Jacka Frąsia (D4D) oraz Olafa Ciszaka - autora serii komiksów „Karsten Stororz”, wielokrotnie nagradzanego Adriana Madeja, Macieja Sieńczyka, który m.in. zilustrował trzy książki Doroty Masłowskiej, Aleksandrę Spanowicz - autorkę legendarnego komiksu "Buty", Benedykta Szneidera i tworzy nam się bardzo dobrze wykrojony wycinek współczesnego polskiego komiksu.
A jak pokazać komiks w galerii? To już trzeba sprawdzić osobiście. Wystawa "Czas na komiks" w BWA Wrocław potrwa do 5 lutego.
Zapraszam
Agnieszka Obszańska