Pretekstem do zmierzenia się z mitem i popkulturową wizją Transylwanii jest wystawa w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. "Transylwania 2" odsyła nas do krainy, kojarzonej z ponurymi zamczyskami, wilkołakami i wampirami - miejsca, które od setek lat pobudza wyobraźnię i rodzi niepokój. Z drugiej strony, obszar ten stał się świetnym materiałem dla pisarzy, reżyserów, a nawet twórców reklamy, którzy na potęgę czerpią z jego symbolicznego potencjału.
Z tych wyobrażeń skorzystał kurator wystawy, Michał Lasota. Wybrał prace dziewięciu polskich artystów, które będą pobudzać naszą wyobraźnię i rozmywać potoczne wyobrażenie o Transylwanii, która w przypadku wystawy staje się bardziej słowem-kluczem, niż realnym odwołaniem.
Będzie ponuro, monochromatycznie i bez przymilania się. - mówi Michał Lasota i to już wydaje się dobrą rekomendacją. - Wszystkie prace, które będą pokazane na wystawie, tak naprawdę traktują o czymś nieokreślonym, takim miejscu lub sytuacji w życiu, która nas wprawia w zaskoczenie lub konsternację. Transylwania w człowieku byłaby takim miejscem, którego się obawiamy i które obchodzimy dookoła, bojąc się stanąć z nim twarzą w twarz.
Magdalena Starska, bez tytułu, 2009
Swoje prace zaprezentują: Wojciech Bąkowski, Michał Budny, Rafał Bujnowski, Piotr Bosacki, Agnieszka Polska, Mateusz Sadowski, Magdalena Starska, Iza Tarasewicz i Piotr Żyliński.
Rafał Bujnowski zaprezentuje na wystawie swoje prace z cyklu "Mgła", które pokazał w zeszłym roku na samodzielnej wystawie w Galerii Raster. Niewielkie obrazy przedstawiają pejzarze rozmazane, nieuchwytne, praktycznie na granicy widzialności.
Z kolei praca Michała Budnego z 2006 roku, o podtytule "Granice", to zarys granic Polski - ale porozrywany, dziurawy, ułożony z nie tworzących całości wstążek. Będzie można też obejrzeć film animowany "O zapominaniu imion własnych" autorstwa Agnieszki Polskiej z 2009 roku. Jest to część projektu "Trzy filmy z narracją", oparta na fragmencie książki Zygmunta Freuda. "Być może ta Transylwania w nas to jest obszar, który nadaje się do psychoanalizy?" - zastanawia się Michał Lasota. Zaprezentowana też będzie zupełnie nowa instalacja Wojciecha Bąkowskiego "Czekanie i pamiętanie". Artysta z wykorzystaniem światła i dźwięku postawi nas w sytuacji, w której oczekujemy czegoś, co za chwilę musi się wydarzyć.
Czy mamy czego się obawiać? Przekonajmy się sami.
"Transylwania 2" w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu jest czynna od 18 marca do 10 kwietnia 2011 roku.
Agnieszka Obszańska (Trójka)
agnieszka.obszanska@polskieradio.pl
Teren Kultura, 8 marca 2011 roku