Mimo tego, że Muzeum Sztuki Współczesnej dopiero dziś (19 maja) rozpoczyna swoją oficjalną działalność, publiczność będzie mogła zobaczyć aż sześć wystaw. "Historia w sztuce" to międzynarodowa wystawa 44 artystów ukazująca alternatywny i krytyczny obraz historii. Pokazane zostaną prace uczestników konkursu Fundacji Vordemberge-Gildewart. Będzie można obejrzeć kilkanaście fotografii Maurycego Gamulickiego z cyklu "Bibliophilia". W jednej z sal eksponowana jest biblioteka Mieczysława Porębskiego. "ALIAS: Madeleine Sante" to projekt w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie, który przedstawia sześć alternatywnych życiorysów fikcyjnej bohaterki. Pokazana zostanie tez stała kolekcja MOCAK'u skupiająca kilkadziesiąt prac powojennej awangardy i konceptualizmu.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że sztuka współczesna nie jest łatwa w percepcji. Trzeba ją rozumieć. Ludzie chcą jednak obcować ze sztuką, tylko nie chcą się w niej gubić - dodaje.
Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
Dyrektorka Muzeum Maria Anna Potocka uważa, że bliskość oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej daje możliwość współpracy obu placówkom. - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ma publiczność, które raczej szuka historii. My tutaj będziemy raczej podsuwali dyskusje ze wszystkim co jest historią, co jest cywilizacją, co jest sprawą związaną z ludzką egzystencją - powiedziała Potocka.
W uroczystości inaugurującej jego działalność weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.
Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
(mz)