Kultura

Nowy Jork: wystawa dzieł z włóczki polskiej artystki

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 09:31
Prace Agaty Oleksiuk, tworzącej pod pseudonimem Olek, można zobaczyć w Jonathan LeVine Gallery na Manhattanie.
Praca Agaty Oleksiuk
Praca Agaty OleksiukFoto: jonathanlevinegallery.com

Na wystawie "The End is Far" zaprezentowano oryginalne obrazy stworzone przy użyciu szydełka oraz  przedmioty obleczone różnobarwną włóczką. - Staram się przetworzyć starą technikę na coś bardzo nowoczesnego i seksownego. Praca nie musi być brzydka, żeby była dobra - mówi artystka.
Niektóre z dzieł  zawierają zaczerpnięte z przestrzeni publicznej napisy-hasła, jak: szczęście, pasja, miłość. Inne zdobią różnego rodzaju sentencje, często nieparlamentarne, zaczerpnięte z maili, jakie dostaje Oleksiuk.

Polka chce pokazać w swoich pracach szybki, efemeryczny sposób, w jaki ludzie się teraz komunikują. Z dystansem traktuje powtarzane mądrości. "Wszystko czego chcę, to miłość i pieniądze" - przewrotnie obwieszcza na jednej z prac. Włóczkowym obrazom towarzyszą, eksponowane niczym rzeźby, przedmioty codziennego użytku: lustra, butelki, świeczniki i kieliszki obleczone kolorową włóczką.

- To co robię jest bardzo pracochłonne. Maluję włóczką. Włóczka to mój język, sytuuje się więc pomiędzy moimi myślami a widzem. Chociaż prace przedstawiają moją osobistą historię, mam nadzieję, że każdy coś w nich znajdzie dla siebie - wyjaśnia artystka.

Jak mówi Johnatan LeVine, "The End is Far" jest już drugą wystawą Polki w jego galerii. - Bardzo lubię sztukę włókna, jak też aspekt performansowy, konceptualny, feministyczny jej twórczości oraz powiązanie jej z historią sztuki. Nadaje to tym pracom głębię - ocenia. Za najbardziej ekscytujące w pracach artystki uznaje fantazyjność i kolor. Wystawa czynna będzie do 23 marca.

Agata Oleksiuk studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mieszka w Nowym Jorku, gdzie pokazywała swe prace m.in. w Krause Gallery. Wsławiła się też obszydełkowaniem przed kilkoma laty byka będącego symbolem Wall Street.  W Smithsonian Museum w Waszyngtonie Olek uczestniczyła w prestiżowej ekspozycji "40 under 40: Craft Futures", na którą zaproszono najbardziej obiecujących artystów poniżej 40. roku życia. Brała też udział w wystawach grupowych i indywidualnych w USA, w Brazylii, na Biennale w Wenecji oraz w Polsce.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Kolekcjonowanie sztuki się nie opłaca"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 10:44
- Co z tego, że dzieło, za które zapłaciłem kiedyś 40 tysięcy kosztuje teraz trzy raz więcej. Tym bardziej nie chce go sprzedać - mówił w Dwójce Piotr Bazylko, autor książki "Przewodnik kolekcjonera sztuki najnowszej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie tchnienie awangardy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 21:03
Jako pierwsi Polsce łączyli środki masowego przekazu ze sztukami wizualnymi i jako pierwsi próbowali zawładnąć masową wyobraźnią. O dorobku Franciszki i Stefana Themersonów, rozmawialiśmy Z Paweł Politem z Muzeum Sztuki w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cimabue: to on przywrócił sztuce portret realistyczny

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 12:00
Działał we Florencji, Rzymie, Pizie i Asyżu. Jego dzieła miały charakter wyłącznie religijny.
rozwiń zwiń