Minister alarmował, że pod względem nakładów środków publicznych na kulturę Polska jest na szarym końcu w Unii Europejskiej. Zapewnił, że na wspieraniu kultury wysokiej i ochrony dziedzictwa narodowego zyska całe społeczeństwa i przyszłe pokolenia.
Według Bogdana Zdrojewskiego jednym z największych wyzwań na najbliższe lata jest stworzenie odpowiednich mechanizmów finansowania kultury. Szef resortu kultury dodał, że konieczne jest upowszechnianie wiedzy o kulturze szczególnie wśród dzieci i młodzieży, ale także starszego pokolenia. Dodał, że odbiór nowoczesnej polskiej twórczości nie może być bierną recepcją, lecz czynnym uczestnictwem.
Minister Zdrojewski zaznaczył, że we wspieranie kultury coraz bardziej angażują się sejmiki wojewódzkie i władze lokalne. Jeszcze kilka lat temu było to na poziomie jednego procenta, teraz w niektórych regionach to 10 %. Minister podkreślił, że należy walczyć o to, by władze lokalne inwestowały w kulturę wysoką - a nie jak to się często dzieje - w czystą rozrywkę.
Minister kultury poinformował też, że w Polsce działa 1025 muzeów, z czego większość potrzebuje znacznego wsparcia ze środków publicznych. Analizując sytuację polskich kin i teatrów, szef resortu kultury, zaznaczył, że po ciężkiej sytuacji, w jakiej znajdowały się szczególnie na początku lat 90, zdają się zyskiwać nową publiczność.