Kultura

Dorys między pokoleniami

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 11:52
Fotografie Benedykta Jerzego Dorysa pokazane zostaną na wystawie w Łazienkach Królewskich.

Wystawę "Dorys między pokoleniami" Łazienki Królewskie przygotowały we współpracy z Biblioteką Narodową i Fundacją Dobrej Książki.

Prace Benedykta Jerzego Dorysa - wybitnego polskiego artysty-fotografa, twórcy portretów, aktów, pejzaży, zdjęć reklamowych, eksperymentującego z abstrakcją - prezentowane będą w dniach 11-29 sierpnia w Świątyni Egipskiej. Wernisaż odbędzie się 10 sierpnia. Czas trwania wystawy może zostać przedłużony w przypadku dużego zainteresowania publiczności, zapowiadają organizatorzy.

Portrety gwiazd i komercyjne projekty

Obok znanych portretów sław przedwojennego świata artystycznego, wśród których znajduje się portret m.in. gwiazdy Teatru Polskiego Niny Andrycz, zwiedzający zobaczą na wystawie komercyjne projekty Dorysa, zrealizowane na zlecenie przedwojennych browarów czy firm odzieżowych. Nie zabraknie zdjęć należących do cyklu "Kazimierz nad Wisłą" (1931-32), uznawanego za jeden z pierwszych polskich reportaży fotograficznych, a wystawianego na najważniejszych światowych wystawach polskiej fotografii (Nowy Jork 1979; Paryż 1980/81, 1992). Obecnie część cyklu prezentowana jest na kazimierzowskim festiwalu "Dwa brzegi".

-Aktywna praca twórcza Dorysa trwała około 60 lat. W tym czasie, co najmniej kilkakrotnie zmieniały się style w fotografii, czy okoliczności i warunki polityczne - powiedział PAP Andrzej Pacek, koordynator imprezy z ramienia Fundacji Dobrej Książki. Według Packa, ta wystawa to nie tylko wynik zamiłowania do fotografiki Dorysa. -To również pokłosie prac archiwizujących i konserwatorskich, jakie wykonano w fundacji w niedawnym czasie. Wiele cennych prac przechowywanych było w złych warunkach, np. w piwnicach - powiedział.

Etiuda
"Etiuda" Benedykt Jerzy Dorys, www.polona.pl/dlibra

 

Nie tylko zdjęcia...

Warszawska wystawa obejmie w sumie około 50 zdjęć. Wyświetlane będą także krótkometrażowe filmy poświęcone życiu i twórczości artysty ("Nad Wisłą (1961, reż. Maria Kwiatkowska) z komentarzem Marii Kuncewiczowej, "Foto-Dorys" (1980, reż. Urszula Lityńska) i "Benedykta Jerzego Dorysa życie szczęśliwe" (1990, reż. Maria Kwiatkowska). Po zakończeniu zwiedzania każdy będzie miał możliwość oddania głosu na najlepszą, jego zdaniem, fotografię. Osoby wylosowane otrzymają w prezencie odbitki swoich typów.

Podczas wernisażu organizatorzy zaplanowali ekspozycję i dystrybucję publikacji dotyczących Benedykta Dorysa. Wystawie towarzyszy też osobny katalog.

Benedykt Jerzy Dorys (właściwie Rotenberg) urodził się 25 maja 1901 r. w Kaliszu. W roku 1920 jako żołnierz Armii Polskiej uczestniczył w kampanii przeciw bolszewikom i brał czynny udział w obronie Warszawy. Podczas jednej z bitew został ciężko ranny. Po wojnie przeniósł się w ślad za przyszłą żoną do Warszawy.

W okresie międzywojennym słynne było studio portretowe Dorysa - Foto-Dorys, założone w 1929 w Alejach Jerozolimskich 41 - przypomina w rysie biograficznym poświęconym artyście prof. Ludwik Dobrzyński. - Zdjęcia wykonane przez Dorysa przyczyniły się do zwycięstwa modelek Władysławy Kostakówny i Zofii Batyckiej w kolejnych edycjach Miss Polonii. Ściągały do niego znani muzycy, aktorzy, plastycy, a także politycy. Portret wykonany przez Dorysa był swoistą nobilitacją modela.

Po raz drugi w życiu, w roku 1939 Dorys wziął udział w obronie Warszawy. Podczas okupacji przebywał pewien czas w getcie, z którego udało mu się uciec i do końca wojny ukrywał się pod nazwiskiem Roszczyk. Po wojnie, w roku 1946., stał się członkiem założycielem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), w którym pełnił kluczowe dla Związku role. W roku 1947 założył Warszawskie Towarzystwo Fotograficzne. Był bardzo czynnym członkiem - założycielem związku artystów ZAIKS, w którym kierował Sekcją Fotograficzną, a także pełnił szereg funkcji zaufania społecznego, sędziego Sądu Koleżeńskiego w szczególności. Benedykt Jerzy Dorys zmarł 19 września 1990 roku w Warszawie i został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Z bliska

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 12:02
Prace ośmiu fotografów agencji Magnum Photo można od dziś oglądać w Yours Gallery przy Krakowskim Przedmieściu 33 w Warszawie. To wystawa szczególna, dostarczająca nie tylko wrażeń estetycznych, ale i zwracająca uwagę na problem pomocy osobom mającym z różnych powodów utrudniony kontakt ze światem, przede wszystkim dzieciom z wadami wzroku, autyzmem, wadami słuchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikalne fotografie powstańcze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 15:36
Ponad 30 niepublikowanych wcześniej zdjęć z walk powstańczych na Politechnice Warszawskiej będzie można zobaczyć na plenerowej wystawie.
rozwiń zwiń