W Nocy Muzeów weźmie udział 150 polskich miast. W samej Warszawie otworzy podwoje dla zwiedzających 210 różnych instytucji. Są wśród nich muzea, teatry, galerie, związki wyznaniowe i parafie, a nawet policja i wojsko. Debiutantami na "nocnej scenie" są w tym roku - Stadion Narodowy, Muzeum Żydów Polskich oraz Fabryka Wedla. Podobnie, jak w ubiegłych latach, 10. już akcja jest organizowana w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, w której uczestniczy wiele krajów naszego kontynentu.
Noc Muzeów w stolicy kusi wieloma atrakcjami, jak wizyta w Pałacu na Wyspie przy świecach, spacer po ogrodzie oświetlonym lampionami, czy koncert Stanisławy Celińskiej w Łazienkach Królewskich. Polski Związek Niewidomych proponuje "Zwiedzanie po zmroku bez użycia wzroku", czyli pokaz twórczości osób niewidomych i pokonanie toru przeszkód z zasłoniętymi oczami oraz naukę pisma Braille'a. Odwiedzający fabrykę Wedla, nie tylko poznają historię zakładu i obejrzą taśmę produkcyjną, ale także będą mogli skosztować czekolady.
Młodych miłośników sztuki zaprasza Muzeum Historii Polski na imprezę pod hasłem "Zagraj i zbuduj swoje miasto". W ogrodzie obok muzeum na uczestników będą czekały gry planszowe polegające na planowaniu i budowaniu średniowiecznych grodów. Zaplanowano też gry, zagadki i zajęcia związane z polską historią. Teatr Wolandejskiego przypomni fragmenty rodzimych legend, będą też pokazy filmów historycznych.
Władze stolicy wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotują dla zwiedzających bezpłatne linie autobusowe kursujące między muzeami oraz zabytkowe autobusy "ogórki".
Noc Muzeów 2013 - zobacz, co będzie się działo >>>
IAR/aj