Kultura

Harce w teatrze...

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2008 12:04
... czyli coś, co Tygryski lubią najbardziej. Jutro premiera.

Tygryski dokazywać będą w Teatrze Lalka. Tym razem zwierzaki wprowadzać będą w magiczny świat teatru również te naprawdę małe dzieci. Przyszedł, bowiem czas na teatr dla osesków nawet poniżej 3-ego roku życia. Wyzwanie podjął stołeczny Teatr Lalka, gdzie 29 listopada odbędzie się premiera scenicznej adaptacji „Tygrysków” Joanny Papuzińskiej.

''

Spektakl reżyseruje Agata Biziuk, młoda reżyserka, która jak sama mówi dąży do stworzenia spektaklu wielopoziomowego – adresowanego do tych naprawdę małych, osesków zaproszonych do pierwszego kontaktu z teatrem; a jednocześnie przedstawienia dla trochę starszej dziecięcej widowni i zarazem inscenizacji ciekawej również dla rodziców. Stąd połączenie prostej acz pełnej dynamicznych przemian fabuły wiersza z wielobarwną scenografią oraz specjalnie dla najmłodszych zaaranżowaną przestrzenią, gdzie wystawiane będzie przedstawienie.

Sama historia jest prosta i być może aż nazbyt dobrze znana rodzicom z wieczornych problemów z usypianiem dzieci. W przedstawieniu to czas, kiedy na piżamce głównej bohaterki ożywają tygryski, a potem za sprawą ich licznych perypetii, również inne zwierzaki i rośliny. Reżyserka podkreśla, że to właśnie wszechobecne w wierszu personifikacje ujęły ją najbardziej i umożliwiły rozbudowanie fabuły, zabawę formą, stworzenie ciekawych bohaterów i umieszczenie akcji w zakątkach szafy i mikroświecie ogrodu. Bez wątpienia prawdziwą ucztą estetyczną jest scenografia przygotowana do Tygrysków przez debiutującą w roli scenografa Inez Krupińską. Barwne, doskonale dopracowane i wykonane ręcznie przez artystkę lalki i rekwizyty świetnie pokazuję kunszt i zamiłowanie autorki do tworzenia w miękkiej tkaninie. Intensywnie kolorowe i nawiązujące do najciekawszych spotykanych w naturze kształtów elementy scenografii razem z poetycką i przepełnioną ciepłem muzyką autorstwa Roberta Łuczaka z pewnością odegrają kluczową rolę w odbiorze przedstawiania właśnie przez najmłodszych widzów.

Warto zaznaczyć, że przestrzeń wybrana na przedstawienie to nie klasyczna scena z wyraźnie wyodrębnionym miejscem dla widowni, lecz przyjaźnie zaaranżowane foyer teatru z poduchami zachęcającymi dzieci do jak najbliższego kontaktu z aktorami i z fotelami pokrytymi pokrowcami w kolorach scenografii, dla rodziców. W czasie przedstawiania dzieci pozostają obserwatorami przygód głównej bohaterki Asi jednak po zakończeniu nie lada gratka i możliwość bliższego poznania psotników z magicznego świata przedstawionego w spektaklu podczas zabawy prowadzonej przez aktorów: Monikę Babulę, Anne Porusiło-Dużyńska i Tomasza Mazurka.

Premiera spektaklu 29 listopada. W tym roku przedstawienie trwające 50 minut zobaczyć będzie można jeszcze od 2 do 5 grudnia. Dyrektor artystyczna teatru, Joanna Rogacka zaznacza, że przedsięwzięcie jest równocześnie swego rodzaju eksperymentem, próbą rozpoznania przyjęcia tego typu projektów przez najmniejszych widzów ich rodziców. Już zainteresowanie samą zapowiedzią przedstawień dla maluchów poniżej 3 roku życia daje podstawy by sądzić, iż nowa Scena dla Najmłodszych ma duże szanse nabrać rozpędu i na dobre zadomowić się w stołecznym Teatrze Lalka.

Aleksandra Bigda

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatr jest moją przygodą

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 07:52
Jedna z najbardziej oczekiwanych premier teatralnych tego sezonu już za nami. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się premiera „Aktorów prowincjonalnych”. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Holland we współpracy z Anną Smolar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grający tekst

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 10:43
Po wspólnej pracy nad filmem „Tlen” Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew ponownie zdecydowali się na współpracę. Efekty będzie można poznać już 9 października w Teatrze na Woli, kiedy odbędzie się premiera spektaklu „Lipiec”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żonglując stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 15:48
"Ostatni Żyd w Europie" powraca do repertuaru Teatru na Woli. Wygraj podwójne zaproszenie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tramwaj" dojechał do Paryża

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 14:19
Krzysztof Warlikowski zaprezentuje dziś w paryskim Teatrze Odeon swą wersję sztuki „Tramwaj zwany pożądaniem". W roli Blanche DuBois wystąpi francuska aktorka Isabelle Huppert, a Stanleya Kowalskiego zagra Andrzej Chyra.
rozwiń zwiń