Kultura

Andrzej Seweryn powraca

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2008 11:22
Po 28 latach nieobecności aktorskiej na polskiej scenie teatralnej Andrzej Seweryn powraca. Wszystko to za sprawą spektaklu Dowód, którego premiera odbędzie się 12 kwietnia w Teatrze Polonia.

Andrzej Seweryn jest także reżyserem spektaklu, ale całą inicjatorka wydarzenia była Krystyna Janda. To ona pierwsza sięgnęła po tekst Davida Auburna i ostatecznie jego realizację powierzyła  Andrzejowi Sewerynowi. On bez chwili zastanowienia przyjął propozycję. To zabawne. Złapałam się na tym, że ciągnie mnie do historii opowiadanych w teatrze, do fabuł o ludziach, zdarzeniach przeżyciach czyli do teatru narracji, wyznała Krystyna Janda.

Tekst sztuki z pozoru tylko zdaje się przedstawiać niezbyt skomplikowaną historię. Robert (Andrzej Seweryn) jest matematycznym rewolucjonistą, który bezgranicznie oddał swoje życie nauce. Ma też dwie córki Cathrine (Maria Seweryn) i Claire (Joanna Trzepiecińska). Kocha jednak tylko jedną z nich, młodszą Cathrine. Ta miłość jest uzasadniona, to przykład "kochania za coś". Młoda, błyskotliwa dziewczyna zrezygnowała ze studiów by otoczyć opieką chorego ojca. Co najgorsze, staje się podobna do niego. Zamyka się na świat, ludzi, rezygnuje z prywatnego życia. Wszystko w akcie poświęcenia i podziwu dla intelektu ojca.

„Ta rola jest fascynująca psychologicznie. Chciałabym pokazać człowieka, który wychodzi z otchłani, rodzi się na nowo. Staramy się nie dawać gotowych odpowiedzi. Wydaje mi się, że ta postać nie będzie łatwa do polubienia. Jest nieprzyjemna, agresywna, chropowata" - tak o granej przez siebie postaci mówi Maria Seweryn. 

Posłuchaj czym jest dla Cathrine egzystowanie u boku ojca, wg Marii Seweryn. (885,75 KB)  

Tą gorszą jest w spektaklu Claire. Opuściła rodzinny dom, zamieszkała w Nowym Yorku. Nie zapomniała jednak o najbliższych. To dzięki jej pomocy Cathrine i Robert będą mieli środki finansowe, które pozwolą im przeżyć.

"To wcale nie jest tak, że Claire jest zła, bo wybrała inną drogę. Gdy wraca bardzo martwi się o zaniedbaną, zapuszczoną siostrę. Chce się nią zaopiekować, ale w tym momencie rodzi się konflikt" - posłuchaj, mówi Joanna Trzepiecińska. (1013,25 KB)

Posłuchaj fragmentu spektaklu. (1,94 MB)

Do tego rodzinnego trójkąta wkrada się jeszcze jedna postać- Hal(Łukasz Simlat), były student Roberta, który obecnie naucza pod kierunkiem swojego nauczyciela. To on próbuje wyjaśnić tajemnicę tytułowego dowodu. Aktor nie chciał jednak zdradzić o jaki dowód chodzi. Pozostawił to interpretacji odbiorców.

Posłuchaj fragmentu spektaklu. (1,06 MB)

"Jest to bardzo dobrze napisana sztuka z wyrazistymi postaciami. Nie chcę sugerować czegokolwiek odbiorcom, mogę tylko powiedzieć, że to sztuka o tym, że miłość bez zaufania i wiary nie jest pełną miłością. Jakże inaczej potoczyłyby się losy tych ludzi, gdyby sobie ufali."

To też sztuka o poświęceniu - posłuchaj, mówi Andrzej Seweryn. (1,35 MB)


Posłuchaj fragmentu spektaklu. (2,41 MB)

Amerykańska premiera Dowodu miała miejsce w Manhattan Theater Club w maju 2000 roku, a już w październiku (tego samego roku) przeniosła się na Broadway do Walter Kerr Theater. Spektakl odniósł niekwestionowany sukces, był najdłużej granym przedstawieniem od czasów Amadeusza.

W 2001 roku Auburn zdobył za sztuke Nagrodę Pulitzera w kategorii dramatu, oraz tzw. teatralnego Oscara czyli Tony Award za najlepszy tekst dramatyczny, najlepszą reżyserię (Daniel Sullivan) i najlepszą rolę żeńską (Mary Louise Parker).

W 2005 roku John Madden wyreżyserował film, który widniał pod tym samym tytułem. Główne role powierzył Anthonemu Hopkinsowi i Gwyneth Patrol.

David Auburn oprócz kilku jednoaktówek, ma na swoim koncie zaledwie 3 sztuki. Pierwszą z nich Wieżowiec napisał będąc jeszcze na studiach. Jest to historia młodej fotografki, która angażuje się w ratowanie domu, który jest dewastowany. Drugim tekstem jaki napisał, był wspomniany Dowód.  Jego najnowszym tekst to Dzienniki Michaiła Sebastiana. W ubiegłym roku wyreżyserował film Dziewczyna w parku.

Premiera spektaklu Dowód miała miejsce 12 kwietnia 2008 roku na deskach Teatru Polonia. Kolejne spektakle zaplanowano na: 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 kwietnia.

Magdalena Zaliwska

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kobieta autentyczna w Polonii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2008 07:41
Jakie stereotypy ciągle drzemią w społeczeństwie na temat ciała kobiety i jej kobiecości?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń