Kultura

Teatralne nagrody stolicy czekają na najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 17:09
Jerzy Bielunas, Jerzy Jarocki, Marcin Jarnuszkiewicz, Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska oraz Iwan Wyrypajew to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy Warszawskie.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. W tym roku organizatorem konkursu jest Teatr Syrena. Jury konkursu obejrzało 66 premier w 22 teatrach.

Olgierd Łukaszewicz, jeden z członków jury konkursu, przypomniał, że jeszcze kilka lat temu oceniano wyłącznie produkcje teatrów instytucjonalnych. -Teraz dołożyliśmy starań, aby obejrzeć również to, co się dzieje w tzw. warszawskim offie. (...) Jeździliśmy do różnych miejsc, w których spektakle offowe są wystawiane, m.in. do byłych fabryk, przestrzeni postindustrialnych, zwiedziliśmy teatry prowadzone przez fundacje i sceny prywatne - opowiadał Łukaszewicz.

Najlepsza reżyseria

W 12 edycji Feliksów, w kategorii najlepsza reżyseria, nominowano: Jerzego Bielunasa za reżyserię spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica, Jerzego Jarockiego za "Tango" Sławomira Mrożka w Teatrze Narodowym, Marcina Jarnuszkiewicza za "Homework" własnego autorstwa w Teatrze Academia,  Adama Sajnuka i Aleksandrę Popławską za "Kompleks Portnoya" na motywach książki Philipa Rotha w Teatrze Konsekwentnym oraz Iwana Wyrypajewa za spektakl "Taniec Delhi" własnego autorstwa w Teatrze Narodowym.

Najlepsza rola kobieca

Ewa Konstancja Bułhak, za rolę Gilety w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" (reż. Jan Englert, Teatr Narodowy) została nominowana w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca. Na nagrodę w tej kategorii szansę mają również: Anna Chodakowska za rolę Bredy w spektaklu "Elektryczny parkiet" (reż. Andrzej Domalik w Teatrze Narodowym), Karolina Gruszka za rolę Katarzyny w spektaklu "Taniec Delhi" oraz rolę w "Lipcu" w Teatrze na Woli (oba w reż. Iwana Wyrypajewa). Nominowano również Monikę Krzywkowską za kreację Anny Wojnicew w przedstawieniu "Sztuka bez tytułu" Antoniego Czechowa (reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym).

Najlepsza rola męska

Za stworzenie najlepszych pierwszoplanowych ról męskich nominowano Marcina Hycnara, odtwórcę roli Artura w "Tangu" (reż. Jerzy Jarocki, Teatr Narodowy). Innym nominowanym jest Grzegorz Małecki, który w spektaklu "Księżniczce na opak wywróconej" (reż. Jan Englert, Teatr Narodowy) wcielił się w postać rolę Perota. Nominację otrzymał też Rafał Rutkowski za kreację w spektaklu "Ojciec polski" (reż. Michał Walczak, Teatr Polonia)oraz Borys Szyc, odtwórca Płatonowa w spektaklu "Sztuka bez tytułu" (reż. Agnieszka Glińska, Teatr Współczesny).

Zdjęcie_ze_spektaklu_"Księżniczka_na_opak_wywrócona"
Zdjęcie ze spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" (źr. Teatr Narodowy)

 

Drugoplanowa rola żeńska

Do Feliksa nominowano także aktorki w kategorii drugoplanowa rola żeńska. Są to: Beata Fudalej za rolę Starszej Kobiety ("Taniec Delhi"), Dominika Kluźniak (Aleksandra w "Sztuce bez tytułu"), Małgorzata Niemirska (Babcia Lol w "Don Kiszocie" w reż. Macieja Podstawnego w Teatrze Dramatycznym), Ewa Wiśniewska (Eugenia w "Tangu").

Drugoplanowa rola męska

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska nominowano: Wojciecha Czerwińskiego za rolę w "Do Amsterdamu. Wieczór Piosenek Jacquesa Brela" w reż. Adama Biernackiego w Teatrze Polskim. Innyi nominowanym to: Jana Englert za rolę Eugeniusza w "Tangu" oraz Grzegorz Małecki za kreację Edka w "Tangu", Andrzej Pieczyński, który zagrał Aleksandra w przedstawieniu "Gwiazdy na porannym niebie" w swojej reżyserii w Teatrze Polskim oraz Wojciech Żołądkowicz za rolę Mikołaja w "Sztuce bez tytułu".

Za najlepszy debiut nominowano Klarę Bielawkę (Dulcynea w "Don Kiszocie"), Annę Smołowik (rola w "Kompleksu Portnoya"), Monikę Węgiel (rola w spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego").

Feliksy zostaną wręczone 25 października w Warszawie. Wówczas ujawnione zostanie także nazwisko artysty, który otrzyma w tym roku specjalnego Feliksa za całokształt twórczości. Laureata wybierze jury pod przewodnictwem Barbary Osterloff.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Grający tekst

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 10:43
Po wspólnej pracy nad filmem „Tlen” Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew ponownie zdecydowali się na współpracę. Efekty będzie można poznać już 9 października w Teatrze na Woli, kiedy odbędzie się premiera spektaklu „Lipiec”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix dla "Lipca"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:29
Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na 45. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.
rozwiń zwiń