Kultura

Mistrz pięknego słowa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 09:23
Wycofany, skryty, ale zawsze pełen empatii i czułości – tak o Krzysztofie Kolbergerze mówią jego przyjaciele i współpracownicy.
Audio

Fascynujący i hipnotyzujący na scenie, mistrz pięknego słowa, człowiek, którego głosem przemawiała polska poezja… Tak zapamiętamy tego wybitnego aktora i lektora.

– Krzysztof Kolberger w mojej pamięci zawsze pozostanie jako piękny, pełen entuzjazmu młody człowiek o roziskrzonych oczach, który dopiero zaczyna swoją wielką karierę – przekonuje Andrzej Matul, dziennikarz radiowej Jedynki, który wspólnie z aktorem nagrywał w Polskim Radiu tom poezji "Strofy dla Ciebie".

Wybitny aktor Krzysztof Kolberger zmarł po długiej chorobie 7 stycznia 2011 roku w wieku 60 lat. Był niezwykle muzykalny i pięknie czytał poezję do muzyki - wspomina Andrzej Matul. W brzmieniu, w melodii poezji odkrywał nowe znaczenia wierszy.

Miał także opinię perfekcjonisty. Wciąż modyfikował coś w nagraniach, dogrywał nowe wersje, zmieniał muzykę, za wszelką cenę chciał wydobyć pełen sens poezji.

Za księdzem Twardowskim Kolberger powtarzał, że poezja to rozmowa. – Nie jestem poetą. Dobieram tylko słowa, by móc się porozumieć z odbiorcą – mówił.

Maria Pakulnis, która grała z Kolbergerem w "Scenach życia małżeńskiego", przekonuje, że to od niego nauczyła się pełnego szacunku do życia. – Nie spotkałam nigdy osoby, która by miała taką wolę i radość życia – zapewnia. Jak wspomina, Kolberger zawsze emanował spokojem i można było przy nim odzyskać równowagę emocjonalną. Przyznaje, że aktor był pełen dystansu, ale gdy wymagała tego sytuacja, potrafił okazać empatię i czułość.

– Nie był człowiekiem zabawy, nie lubił spędów, bankietów, lubił kameralne spotkania. Na jego przyjaźń trzeba było sobie zapracować – podkreśla Andrzej Haliński, reżyser.

Krzysztof Kolberger miał w swoim dorobku wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych. Był laureatem "Wielkiego Splendora", nagrody Teatru Polskiego Radia przyznawanej za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i wartości artystycznej radia w Polsce. Odczytał też testament Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża w kwietniu 2005 roku. Uznał to za jedno z najważniejszych zadań aktorskich w swojej karierze.

(Am)

Więcej o Krzysztofie Kolbergerze, jego życiu, rodzinie, przyjaciołach i zmaganiach z chorobą w audycji Anny Stempniak. By wysłuchać dźwięku kliknij w ikonę "Krzysztof Kolberger – poezja i proza życia…" w boksie "Posłuchaj" z prawej strony.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Krzysztof kochał swój zawód"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 00:20
- Był niezwykle bohaterski w swoim przywiązaniu do życia, kochał swój zawód - wspomina Olgierd Łukaszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poetyckimi strofami pomagał w cierpieniu innym"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 11:00
Recytacja poezji była najpiękniejszą kartą aktorskiego życia Krzysztofa Kolbergera - przyznał dziennikarz Polskiego Radia Andrzej Matul.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kolberger nie bał się mówić o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 19:45
Odszedł wspaniały aktor. Przegrał długą walkę z chorobą nowotworową. Nie krył się z nią i dawał nadzieję innym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kolberger – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 13:41
Posłuchaj jak wybitnego aktora wspominają Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia, Jan Englert – dyrektor Teatru Narodowego oraz Jacek Szczerba - krytyk filmowy.
rozwiń zwiń