Kultura

Teatr TV podbił Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 15:00
"Operacja Reszka" zdobyła Specjalną Nagrodę Jury w Nowym Jorku w konkursie History Makers Awards 2011.

"Operacja Reszka" w reżyserii Ewy Pytki - to dramat dokumentalny Teatru TV o jednej z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych operacji MSW w historii wywiadu PRL.

Spektakl Teatru TV napisany przez Włodzimierza Kuligowskiego pt. "Operacja Reszka" przedstawia historię Piotra Jeglińskiego, studenta historii na KUL, który w latach 70. będąc na stypendium we Francji założył wydawnictwo "Spotkania", drukujące książki zakazane w tym czasie w PRL.

Spektakl ukazuje sytuację zarówno od strony opozycyjnej działalności Piotra Jeglińskiego, jak i kulisów akcji SB prowadzonej przeciwko niemu przez klika lat. Jeglińskiego postanowiono zlikwidować przy pomocy agenta SB Kazimierza (w tej roli Maciej Zakościelny), który od dłuższego czasu był jego kurierem. Agent udał się do Paryża. W Paryżu Jegliński zmusił Kazimierza do przyznania się, że jest agentem bezpieki. Kazimierz został aresztowany, wyznał przed władzami francuskimi co robił. Przed procesem został wymieniony za dziennikarza "Liberation", oskarżonego w PRL o szpiegostwo W udaremnieniu porwania Jeglińskiego brały udział francuskie służby specjalne.

W roli Piotra Jeglińskiego wystąpił Jan Wieczorkowski. W pozostałych rolach m.in. Grażyna Barszczewska, Zbigniew Lesień, Zdzisław Wardejn, Krzysztof Globisz, Sławomir Orzechowski. Spektakl został zrealizowany w ramach telewizyjnej "Sceny Faktu".

Konkurs History Makers odbył się w dniach 26-28 stycznia w Nowym Jorku. W konkursie, który poświęcony jest filmom i spektaklom poświęconym tematyce historycznej, brał udział także film dokumentalny "Tata zza żelaznej kurtyny" w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego.
W tym roku nagroda dla Najlepszej Produkcji Historycznej Roku przypadła dokumentowi amerykańskiej telewizji publicznej PBS "The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers", nagroda za Najlepszy Reportaż trafiła do Channel 4 za "Afghanistan: Behind Enemy Lines", a nagroda dla Najlepszego Dramatu Historycznego - do koprodukcji National Geographic i NHK "Darwin's Darkest Hour".

W styczniu i lutym br. widzowie TVP obejrzą tylko po jednej emisji przedstawienia teatralnego. W związku z tym o przywrócenie rangi telewizyjnej scenie teatralnej specjalny apel wystosowała "Rzeczpospolita". Do tej pory pod apelem podpisało się ponad 3,5 tys. osób.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Finał Dwóch Teatrów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2009 10:21
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” dobiegł końca. W niedzielę, 7 czerwca, na uroczystej gali nagrodzono najlepsze słuchowiska i spektakle. Zdobywcą Grand Prix dla utworu radiowego zostało słuchowisko pt. „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Julii Wernio, zgłoszone do konkursu przez Program 2 Polskiego Radia. Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru TV przypadło „Golgocie wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka, w reżyse
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompletna zapaść Teatru Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 06:35
W styczniu i lutym zamiast Teatru Telewizji w poniedziałki widzowie będą mogli obejrzeć powtórkowe amerykańskie seriale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apel: ratujmy Teatr Telewizji. TVP milczy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 07:00
Już ponad 2 tys. osób podpisało apel "Rzeczpospolitej" o przywrócenie rangi telewizyjnej scenie teatralnej.
rozwiń zwiń