W "Magazynie Sztuk Pięknych" Anna Stempniak prezentuje ciekawe imprezy kulturalne.
Gramy Paderewskiego
Konkurs im. Paderewskiego w Bydgoszczy zainauguruje koncert duetu fortepianowego Genova & Dimitrov, w którego interpretacji zabrzmią utwory Ravela, Chopina, Arenskiego, Gershwina i Patrona Konkursu.
Konkurs im. Paderewskiego pozwala jego uczestnikom na wykonanie wybranego przez siebie repertuaru. W ten sposób organizatorzy pragną dać jego uczestnikom możliwość zaprezentowania swojej osobowości artystycznej, wyobraźni i indywidualności. Wymogiem regulaminowym jest jedynie włączenie do programu II etapu jednego lub dwu utworów Patrona Konkursu, w III etapie - wykonanie jednego z podanych w Regulaminie kwintetów fortepianowych (wykonywanych z Kwartetem Śląskim), a w finale - jednego z zaproponowanych koncertów fortepianowych (z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego). Główną nagrodą w Konkursie jest 30.000 euro.
Kameralistyka w Bydgoszczy
Już po raz drugi w bydgoskiej zabytkowej hali pomp odbywać się będą koncerty prezentujące muzykę kameralną. Gospodarze festiwalu, Barock Quartet, zaprosili wybitnych muzyków, którzy wystąpią na pięciu koncertach.
Głównym założeniem organizatorów jest popularyzowanie kameralistyki i przedstawienie jej wielobarwnego, atrakcyjnego oblicza, stwarzając jednocześnie festiwalowym gościom jak najlepsze warunki do odbioru muzyki.
Dwurnik na Wawelu
Zestawienie prac Edwarda Dwurnika z obrazami Jana Matejki stanowi okazję do przemyślenia, jak przy pomocy malarstwa budujemy postrzeganie siebie jako Polaków. Puentuje ono nie tylko cykl wydarzeń celebrujących 600. rocznicę zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim, ale odnosi się do rodzimych mitów. W tym kontekście współpraca dwóch instytucji, Zamku Królewskiego na Wawelu z nowopowstającym Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, jest wydarzeniem symptomatycznym. Stanowi ogniwo łączące to, co w polskiej sztuce uznane i dostojne, z poszukującym i nowym.
"Łysa Śpiewaczka" gości w Sosnowcu
W Teatrze Zagłębia zostanie zaprezentowana pierwsza sztuka teatralna napisana przez mistrza absurdu Eugene'a Ionesco. W tej fantastycznej komedii w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego aktorzy przenoszą widza w rzeczywistość zużytego języka i pustych słów płynących każdego dnia z telewizyjnych ekranów. W świat skrajnie skonwencjonalizowanych talk show i seriali - śmieszny do łez, a zarazem tragiczny.
Pierwotnie tytuł debiutanckiej sztuki Ionesco brzmiał "Angielski miło, łatwo i przyjemnie". Uczącego się obcego języka autora olśniły jakże trafne spostrzeżenia, że sufit jest wysoko, a podłoga nisko. Podczas prób tego utworu aktor grający Strażaka zamiast powiedzieć "nauczycielka blondynka" użył sformułowania "łysa śpiewaczka". Ów lapsus językowy tak się spodobał autorowi, że - choć taka postać w ogóle nie pojawia się na scenie - umieścił ją w tytule sztuki.
(pp)
Aby posłuchać audycji kliknij "Atak po latach" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.