Kultura

Bliżej teatralnego życia Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 19:19
"Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie".

Miłośników teatru  nie powinno zabraknąć na wystawie, którą zaplanowano od 25- 30 września na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (Dobra 56/66). Na ekspozycji zatytułowanej: "Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie", zostaną zaprezentowane różnorodne dokumenty dotyczące warszawskich teatrów od XIX wieku do współczesności.

CHCESZ WIĘCEJ KULTURY? POSŁUCHAJ SERWISU!

Zbiory biblioteki są tak bogate, że nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkiego, co byśmy chcieli - wyjaśnia Alina Cywińska z Biblioteki Uniwersyteckiej. Zaprezentujemy to, co gromadzą zbiory Gabinetu Rękopisów oraz  Dokumentów Życia Społecznego, a także to, co znajduje się w zbiorach głównych XIX i XX wieku. Okres, który wybrałyśmy też nie jest przypadkowy.


Posłuchaj, dlaczego na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty od XIX wieku. Mówi Alina Cywińska (384 KB)

Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi: spisy sztuk dozwolonych i zabronionych z lat siedemdziesiątych XIX wieku, broszury z różnych lat dokumentujące dyskusję  o kondycji teatru, jednodniówki, czasopisma z recenzjami przedstawień, albumy ze zdjęciami aktorów, księgi jubileuszowe, libretta, dwudziestowieczne programy teatralne, plakaty, bilety, materiały rękopiśmienne.

Posłuchaj, jakie jeszcze eksponaty zostaną zaprezentowane na wystawie- mówi Alina Cywińska (2,03 MB)

Nie zabraknie też oczywiście tzw. „perełek”. Za najbardziej interesującą i zarazem cenną spuściznę organizatorzy uważają pamiątki związane z  Aleksandrem  Bardinim. Są one zastrzeżone, jednak córka aktora i reżysera wyraziła zgodę na pokazanie części z nich. Zostanie zaprezentowana dokumentacja dotycząca Dziadów, które po wojnie, po raz pierwszy zostały wystawione w 1955 roku. W dokumentacji znajduje  się partytura Tadeusza Bairda, egzemplarz reżyserski Aleksandra Bardiniego, wspaniałe zdjęcia i recenzje. Udało się też zgromadzić zdjęcia z Nocy Iguany.

Posłuchaj o innej „perełce” wystawy. Mówi Alina Cywińska (1,36 MB)
Wystawa nie pretenduje do przedstawienia kompletnego obrazu życia teatralnego Warszawy, chodzi raczej o uświadomienie zwiedzającym, jak różnorodnymi źródłami dysponuje Biblioteka.

Posłuchaj jaki jest cel wystawy. Mówi Emilia Słomianowska-Kamińska (1,44 MB)
Wystawa zorganizowana jest w ramach trwającego obecnie Festiwalu Nauki w Warszawie.
Ekspozycje będzie  można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki, tj. od 9- 21.

Magda Zaliwska

Wszystkie zdjęcia zostały udostępnione dzięki uprzejmości Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń