Kultura

Teatr Dejmka

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2008 11:58
14 stycznia 2008 roku Teatrowi Nowemu w Łodzi nadano imię Kazimierza Dejmka.

14 stycznia 2008 roku zapisze się na kartach historii Teatru Nowego w Łodzi, teatrowi nadano wtedy imię Kazimierza Dejmka. Taką decyzję podjęto na mocy uchwały Rady Miejskiej w Łodzi.

Kazimierz Dejmek był współzałożycielem i długoletnim dyrektorem Teatru Nowego. Stanowisko dyrektora zajmował przez trzy kadencje: 1949-61, 1975-80 i 2002 rok (trzeci krótki okres zakończyła śmierć reżysera). Nadanie jego imienia Teatrowi Nowemu jest ukłonem w stronę byłego dyrektora. To właśnie w Teatrze Nowym w 1951 roku Kazimierz Dejmek zadebiutowała jako samodzielny reżyser spektaklem Poemat pedagogiczny Antona Makarenki. Reżyser wypełniał wskazania obowiązującego kierunku, jakim wtedy był realizm socjalistyczny, dlatego cieszył się uznaniem i zaufaniem władz. Mimo tego zarzutu pierwszym spektaklom trudno odmówić walorów artystycznych.

Z biegiem czasu reżyser zmienia podejście do swych przedstawień, odchodzi od socrealistycznego rysu, na rzecz ironicznego komentowania rzeczywistości. Kazimierz Dejmek unikał sztuk współczesnych, choć i od tej zasady robił wyjątki, jego pasją był dramat staropolski oraz dzieła klasyki polskiego dramatu i literatura antyczna.

W latach siedemdziesiątych na deskach Teatru Nowego w Łodzi trafia Operetka Witolda Gombrowicza (1975), Garbus (1975) i Vatzlav Sławomira Mrożka (1979) czy Wielki Fryderyk Adolfa Nowaczyńskiego (1977).

Dziś nikt nie zaprzecza niezwykłości dokonań Kazimierza Dejmka na scenach polskich teatrów. Spektakle w jego reżyserii przecinały bieg historii. Wystawienie Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie stało się wydarzeniem historycznym, dziś różnie interpretowanym i ocenianym.

Teatr Nowy w Łodzi, jak przyznają i dzisiejsze władze teatru, za czasów dyrekcji Kazimierza Dejmka doczekał się najwybitniejszych dokonań. Operetka Gombrowicza, Zwłoka F. Dürrenmatta, dramaty Mrożka, Szekspira, Wyspiańskiego, Czechowa wciąż kojarzą się z nazwiskiem tego urodzonego w Kowlu reżysera.

Posłuchaj rozmowy Ewy Heine z Januszem Michalukiem, Program Pierwszy Polskiego Radia, Notatnik Kulturalny, 10 lutego 2008. (2,6 MB)

(pm)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni