Konkurs Chopinowski 2015

Konkurs Chopinowski rozpocznie się od litery "B"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 18:00
- Mamy już 78 zarejestrowanych uczestników Konkursu i znamy kolejność występów na I etapie - powiedział Jerzy Michniewicz, sekretarz jury.
Audio
  • Różą Światczyńska o Konkursie Chopinowskim na antenie Dwójki (Wybieram Dwójkę)
  • Rozmowa Marcina Majchrowskiego z sekretarzem jury Konkursu Chopinowskiego - Jerzym Michniewiczem (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja z konferencji prasowej przed Konkursem Chopinowskim (Wybieram Dwójkę)
Tymoteusz Bies rozpocznie zmagania XVII Konkursu Chopinowskiego
Tymoteusz Bies rozpocznie zmagania XVII Konkursu ChopinowskiegoFoto: Bartek Sadowski / NIFC

serwis specjalny
Fryderyk Chopin 1200.jpg
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

W środę (30.09) po południu odbyło się publiczne losowanie kolejności występów pianistów na Konkursie Chopinowskim. Wiemy już, że zmagania rozpocznie Polak - Tymoteusz Bies. Konkursowa machina ruszyła pełną parą, a o jej działaniu opowiedział szczegółowo sekretarz jury Jerzy Michniewicz.

Przy okazji okazało się, że młodzi uczestnicy zmagań ćwiczą nawet w nocy, ze słuchawkami na uszach...

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Adam Suprynowicz

Data emisji: 30.09.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/pg

Czytaj także

Cyfrowe Radio Chopin. 24 godziny na dobę!

28.09.2015 20:00
Przegapiłeś występ ulubionego uczestnika Konkursu Chopinowskiego albo po prostu chcesz usłyszeć go jeszcze raz? Zapraszamy do korzystania z cyfrowego Radia Chopin!
Cyfrowe Radio Chopin. 24 godziny na dobę
Foto: pixabay/domena publiczna
Posłuchaj
08'01 Jacek Hawryluk o cyfrowym Radiu Chopin (Poranek Dwójki)
10'21 Od 1927 roku Polskie Radio jest przy Konkursie Chopinowskim. Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, oraz Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia, zapraszają do słuchania Radia Chopin (Do południa/Trójka)
13'09 Krzysztof Łuszczewski o cyfrowym Radiu Chopin oraz o cyfrowych perspektywach radiowej Dwójki (Wybieram Dwójkę)
więcej

CYFROWE RADIO CHOPIN>>>

Na platformie cyfrowej Polskiego Radia posłuchacie wszystkich występów na każdym etapie XVII Konkursu Chopinowskiego - od pierwszego dnia przesłuchań (3 października) po występy laureatów (21-23 października). Wszystko opatrzone oczywiście fachowym komentarzem dziennikarzy Programu Drugiego Polskiego Radia. Przesłuchania i koncerty omawiane będą z udziałem zaproszonych gości. Nie zabraknie też wywiadów i relacji reporterskich z przebiegu konkursu.

Serwis specjalny
Chopin 1200.jpg
Konkurs chopinowski w Polskim Radiu

W nadającym przez całą dobę Radiu Chopin przedstawione zostaną portrety wszystkich tegorocznych jurorów w audycji "Po pierwsze Chopin" oraz sylwetki polskich uczestników w audycji "Polacy w Konkursie". Poza samym konkursem Dwójka wypełni jego program także najciekawszymi audycjami poświęconymi Fryderykowi Chopinowi:

- "Kto słucha nie błądzi czyli Płytowym Trybunałem Dwójki", w którym Jacek Hawryluk z gośćmi ocenia nagrania chopinowskie najlepszych pianistów.

- "Duża czarna – Chopin z archiwum Jana Webera" – wybiera i komentuje autor Przemysław Psikuta i jego goście.

- "Chopin osobisty" – Róży Światczyńskiej prezentującej nagrania i rozmowy z wykonawcami.

Przypomniane będą ponadto "Koncerty Chopinowskie" Adama Rozlacha.

Najcenniejsze archiwalia pojawią się między tymi autorskimi propozycjami. Będą to nagrania laureatów poprzednich Konkursów Chopinowskich oraz wywiady z tymi artystami, z których wielu należy do legend światowej pianistyki.

Cyfrowe Radio Chopin to niepowtarzalna okazja, by uczestniczyć w fenomenie Konkursu Chopinowskiego o dowolnej porze dnia czy nocy! Zaczynamy nadawać już 28 września o godz. 10.00.

Radio Chopin, czyli Dwójka do kwadratu powstaje jako pomysł wspólny Programu 2 i Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia. Nad całością nowego cyfrowego Programu czuwają szefowie radiowej Dwójki – Małgorzata Małaszko i Jacek Hawryluk oraz dyrektor CRRC Krzysztof Łuszczewski.

W sobotnim "Poranku Dwójki" o Radiu Chopin rozmawialiśmy z Jackiem Hawrylukiem. Zapraszamy także na spotkanie z Krzysztofem Łuszczewskim w poniedziałkowej audycji "Wybieram Dwójkę" (28.09 ok. godz. 17.00). Tego samego dnia o godz. 10.30 dyrektor CRRC oraz Małgorzata Małaszko opowiedzą też o przedsięwzięciu w radiowej Trójce.

***

mm/bch

Czytaj także

Dang Thai Son: Chopina usłyszałem po raz pierwszy w górach

29.09.2015 11:00
W cyklu "Portrety jurorów Konkursu Chopinowskiego" przedstawiliśmy sylwetkę i dokonania laureata pianistycznych zmagań z 1980 roku.
Dang Thai Son urodził się w 1958 r. w Hanoi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod okiem matki, następnie kontynuował studia z Vladimirem Natansonem i Dmitrim Bashkirovem w Konserwatorium Moskiewskim
Dang Thai Son urodził się w 1958 r. w Hanoi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął pod okiem matki, następnie kontynuował studia z Vladimirem Natansonem i Dmitrim Bashkirovem w Konserwatorium MoskiewskimFoto: Jason Taellious/flickr/cc
Posłuchaj
61'05 Sylwetka Dang Thai Sona, jurora XVII Konkursu Chopinowskiego (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

- Moje dzieciństwo przypadło na czas wojny w Wietnamie. Zostałem więc ewakuowany wraz z rodziną w góry - wspominał znakomity pianista. - Pierwszy kontakt z muzyką miałem, jako siedmiolatek, dzięki mojej matce. Słuchanie nokturnów czy mazurków wśród wieczornej górskiej ciszy to było niezwykłe doświadczenie. Choć bardzo długo nie kształtowałem techniki pianistycznej, rozwijałem od najmłodszych lat swoją wrażliwość - wyjaśnił.

Kolejnymi etapami w karierze Dang Thai Sona były Chopinowskie partytury i nagrania przywiezione przez jego matkę z Polski, studia w Konserwatorium Moskiewskim oraz wymarzony Konkurs Chopinowski, na który dostał się dzięki... swojemu pochodzeniu.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Klaudia Baranowska i Róża Światczyńska

Goście: Dang Thai Son (pianista), Stanisław Leszczyński (teoretyk muzyki)

Data emisji: 28.09.2015

Godzina emisji: 21.45

W jury XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, któremu przewodzi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, obok zwycięzców i laureatów głównych nagród poprzednich edycji Konkursu (m.in. Marthy Argerich, Adama Harasiewicza, Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Yundi Li, Piotra Palecznego, Ewy Pobłockiej,Janusza Olejniczaka) zasiądą także uznani koncertujący pianiści i znakomici pedagodzy.

mm/ei