Konkurs Chopinowski 2015

Dina Yoffe. Pianistka niczym Michael Jackson

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 10:00
– Czułam się jak bohaterka narodowa – mówiła Dina Yoffe o II nagrodzie w Konkursie Chopinowskim zdobytej 40 lat temu. W tym roku to ona będzie oceniać pianistów.
Audio
  • Rozmowa z Diną Yoffe, jurorką 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Opowieści po zmroku/Dwójka)
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu Chopinowskiego
W październiku tego roku Dina Yoffe po raz pierwszy zasiądzie w jury Konkursu ChopinowskiegoFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Dina Yoffe powiedziała, że konkurs z 1975 r. pozostawił w niej cudowne wspomnienia. – Pamiętam ulicę Marszałkowską następnego dnia po ogłoszeniu wyników – opowiadała łotewska pianistka. – Gdy wyszłam z hotelu, wszyscy pozdrawiali mnie na ulicy. Nie wiedziałam wtedy, kim jest Michael Jackson, ale teraz mogę powiedzieć, że tak się czułam – dodała.

Dina Yoffe zaczęła grać w wieku 5 lat. Gdy w 1958 r. zdawała egzamin wstępny do Specjalnej Szkoły Muzycznej w Rydze, zadziwiła komisję chęcią zaśpiewania III koncertu Rachmaninowa. Niebagatelną rolę w doborze tego utworu odegrała łotewska telewizja.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowali: Marcin Majchrowski i Róża Światczyńska

Goście: Dina Yoffe (pianistka, jurorka 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), Stanisław Dybowski (muzykolog i krytyk muzyczny)

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mc/mm

Czytaj także

"Na konkursach pianistycznych wygrywają szybsi, a brawa dostają głośniejsi. To kicz"

02.08.2013 11:00
- Młodzi pianiści traktują teraz konkursy jak olimpiady sportowe. Ale jak to się ma na przykład do Chopina? - pyta retorycznie Dina Yoffe, laureatka II nagrody w warszawskim Konkursie Chopinowskim z 1975 roku, która już dziś wystąpi w Dusznikach-Zdroju.
Dina Yoffe
Dina Yoffe Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
07'58 Dina Yoffe: na konkursch pianistycznych wygrywają szybsi, a brawa dostają głośniejsi. To kicz
więcej

Choć sukces z 1975 roku oraz predyspozycje artystki do muzyki Chopina związały ją w sposób szczególny  z Polską, trzeba pamiętać, że to pianistka światowej klasy i sławy. Występowała z takimi znakomitościami jak Zubin Mehta, Valery Gergiev, Gidon Kremer, Vadim Repin czy Yuri Bashmet. Nagrała kilka wysoko ocenianych płyt z repertuarem Chopinowskim. Jest także cenionym jurorem i pedagogiem, związanym między innymi z Royal Academy of Music w Londynie oraz Międzynarodową Akademią im. Antona Rubinsteina w Niemczech.

Jakie więc wskazówki dla młodych pianistów ma Dina Yoffe? - Przede wszystkim: dobrze przeczytać nuty i być pewnym, co chciał powiedzieć kompozytor. My, wykonawcy, jesteśmy na drugim miejscu - mówi rozmówczyni Barbary Schabowskiej i dodaje: - Dziś młodzi ludzie robią wszystko, by zwrócić uwagę publiczności. Nie godzę się na to...

Druga rada znakomitej pianistki to korzystanie z całego zasobu wiedzy, jaką przekazali muzykowi jego pedagodzy na wszystkich szczeblach edukacji. Dina Yoffe opowiadała także w Dwójce o swoim autorskim festiwalu Moulin d'Ande. Jak wciela w jego ramach swe artystyczno-pedagogiczne ideały oraz jak uczy młodych artystów bycia... jurorami? Odpowiedzi w nagraniu audycji.

Zapraszamy na transmisję z piątkowego (2 sierpnia) recitalu Diny Yoffe na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA

Czytaj także

Wojciech Świtała: nie róbcie z Chopina towaru!

30.08.2015 09:00
- Polscy pianiści nie muszą być chopinistami. Nie warto grać tej muzyki na siłę, nawet jeśli to trampolina do kariery - przestrzegał juror Konkursu Chopinowskiego.
Wojciech Świtała
Wojciech ŚwitałaFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
60'15 Sylwetka znakomitego chopinisty Wojciecha Świtały (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

- Niestety przed konkursem okazuje się, że wielu pianistów, którzy wcześniej ignorowali Chopina, okazuje się specjalistami od jego muzyki. Ale Chopin bardzo szybko i bezwzględnie obnaża tego typu nieszczerość - wyjaśniał Wojciech Świtała, odwołują się zwłaszcza do zmagań w 2010 roku.

Znakomity pianista opowiadał także m.in. o prywatnym historycznym fortepianie Erarda, który kupił na Allegro, oraz o swoich muzycznych początkach. A debiutował w wieku kilku lat, dyrygując ariami Mozarta i Verdiego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski

Goście: Wojciech Świtała (pianista), Michał Pepol (wiolonczelista Royal String Quartet), Szymon Krzeszowiec (skrzypek Kwartetu Śląskiego) i Lech Dudzik (reżyser dźwięku).

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 21:00

mm/mc