RIO 2016

Rio 2016: Rafał Majka brązowym medalistą w kolarstwie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 21:05
Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Na finiszu zawodnika z Zegartowic wyprzedzili Belg Greg Van Avermaet oraz Duńczyk Jakob Fuglsang. To pierwszy medal dla polskiej ekipy na brazylijskich igrzyskach.
Audio
  • Kolarz Rafał Majka z brązowym medalem w wyścigu ze startu wspólnego - relacja Tadeusza Kwaśniaka (Jedynka)
  • Tadeusz Kwaśniak komentuje ostatnie kilometry wyścigu kolarzy ze startu wspólnego (Jedynka)
  • Piotr Wadecki, trener kadry polskich kolarzy o sukcesie Rafała Majki (Jedynka)
  • Tadeusz Gorazdowski komentuje ostatnie kilometry wyścigu kolarzy ze startu wspólnego (Trójka)
Rio 2016: Rafał Majka brązowym medalistą w kolarstwie
Foto: PAP/Adam Warżawa

Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016


Majka miał szansę nawet na złoty medal. 11 kilometrów przed metą przewrócili się na zjeździe towarzyszący mu w ucieczce Włoch Vincenzo Nibali i Kolumbijczyk Sergio Henao. Polak prowadził, mając około 20 sekund przewagi nad grupą pościgową. Na płaskim odcinku wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego nie wytrzymał jednak trudów i kilometr przed metą został doścignięty przez dwóch rywali. Na ostatnich metrach nie miał już sił walczyć o zwycięstwo. 

Wyścig rozgrywany był na trudnej, górzystej pętli, prowadzącej wzdłuż plaż Rio i w głąb lądu na podjazdy Canoas i Vista Chinesa. Łączny dystans wynosił 237,5 km, a przewyższenie - ponad 4500 metrów. Niedługo po starcie zawiązała się akcja sześciu kolarzy z udziałem Michała Kwiatkowskiego. Uciekający uzyskali ponad osiem minut przewagi, zmuszając do pościgu ekipy, które nie miały swoich przedstawicieli w czołówce - Hiszpanów, Włochów i Brytyjczyków. Kwiatkowski najdłużej z tej szóstki utrzymał się na prowadzeniu, a gdy 45 km przed metą doścignęła go kontratakująca grupa, jeszcze przez pewien czas ubezpieczał w niej Majkę.

Walka o medale rozpoczęła się około 20 km przed metą. Majka doskonale radził sobie na podjeździe, łapiąc "koło" atakujących Henao i Nibalego. Polak, Włoch i Kolumbijczyk zyskali pół minuty przewagi, a na karkołomnym zjeździe nikt z nich nie dotykał hamulców. Skończyło się to źle dla towarzyszy ucieczki Majki, którzy po kraksie nie byli już w stanie kontynuować jazdy. Mistrz Polski przytomnie ich wyminął, ale pozostał mu jeszcze długi i płaski odcinek do mety. Doścignęli go Van Avermaet i Fuglsang, z którymi skrajnie już zmęczony Polak nie był w stanie nawiązać walki.

Po wyścigu powiedzieli:

Tadeusz Mytnik (wicemistrz olimpijski w drużynie z Montrealu i trzykrotny medalista mistrzostw świata): - Piękną robotę wykonał Michał Kwiatkowski. Uciekał bardzo długo samotnie, potem także należał do najaktywniejszych. Po upadku dwójki zawodników, z którymi jechał Rafał Majka widziałem, że grupa pościgowa jakby stanęła. Po zakrętach widać było, że przewaga wynosi tylko 10 sekund. Potem zaczęła się praca. Cieszy mnie ten medal i fakt, że Polacy byli widoczni.

Cezary Zamana (były kolarz, zwycięzca Tour de Pologne 2003): - Jestem w absolutnej euforii po tym, co zrobili Polacy w sobotę na olimpijskiej trasie. Podziwiam poświęcenie Michała Kwiatkowskiego. Wykazał ogromny hart ducha i poświęcenie, które zaowocowało medalem Majki. Zrobili coś niesamowitego.

Medaliści - wyścig kolarski ze startu wspólnego:

złoty Greg Van Avermaet (Belgia)
srebrny Jakob Fuglsang (Dania)
brązowy Rafał Majka (Polska)

Brąz kolarza z Zegartowic jest pierwszym medalem dla polskiej ekipy na brazylijskich igrzyskach, a zarazem dziesiątym w historii olimpijskich startów biało-czerwonych w tej dyscyplinie sportu.

Na dorobek polskich kolarzy składa się sześć srebrnych i cztery brązowe medale. To jednocześnie szósty medal przedstawiciela kolarstwa szosowego. Od ostatniego minęło 28 lat. W 1988 roku w Seulu biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w wyścigu drużynowym na 100 km.

Pierwszy w historii medal wywalczyli kolarze torowi - w 1924 roku drużyna była druga w wyścigu na 4 km. W 2008 roku na drugim stopniu podium stanęła Maja Włoszczowska, która jako jedyna wśród medalistów reprezentuje kolarstwo górskie.

pk

Dziś w Rio