Tenis wszedł do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach. Historycznym mistrzem olimpijskim w tej dyscyplinie został Irlandczyk - grający w barwach Wielkiej Brytanii - John Boland. Już w 1900 roku w Paryżu po raz pierwszy o olimpijskie medale walczyły panie.
Po kolejnych igrzyskach w Paryżu, w 1924 roku, tenis zniknął z programu olimpijskiego. Władze MKOl uznały bowiem, że występy zawodników otrzymujących pieniądze za grę nie mogą mieć miejsca w imprezie, której celem jest niekomercyjna rywalizacja sportowa.
Kibice tenisa musieli czekać ponad 60 lat - do 1988 roku - na przywrócenie tej dyscypliny do grona sportów olimpijskich. Decyzję o jej włączeniu do programu igrzysk w Seulu podjął przewodniczący MKOl Juan Antonio Samaranch wyrażając jednocześnie zgodę na udział w zawodach olimpijskich tenisistów i tenisistek zrzeszonych w zawodowych federacjach Association Tennis Professionals (ATP) i Women's Tennis Association (WTA).
Od Seulu, poprzez Barcelonę, Atlantę i Ateny w igrzyskach brały udział gwiazdy światowego tenisa, złote medale wywalczyli m.in. Niemka Steffi Graf (1988), Amerykanka Jennifer Capriati (1992), jej rodaczka Venus Williams (2000), a cztery lata temu najlepsza była jej młodsza siostra Serena. U mężczyzn mistrzostwo olimpijskie zdobywali między innymi Szwajcar Marc Rosset i Amerykanin Andre Agassi.
W Rio de Janeiro Polskę reprezentować będą w singlu Agnieszka Radwańska, Magda Linette i Jerzy Janowicz, a w deblu Łukasz Kubot i Marcin Matkowski.
bor, PAP