RIO 2016

Rio 2016: drugie złoto Węgierki Hosszu, pierwszy triumf gospodarzy. Poniedziałkowa noc pełna emocji

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 08:06
Węgierska pływaczka Katinka Hosszu triumfując w poniedziałkowym finale na 100 m stylem grzbietowym sięgnęła po drugi złoty medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Z kolei judoczka Rafaela Silva (57 kg) zdobyła pierwsze złoto dla reprezentacji gospodarzy. Polacy nie mieli najlepszego dnia w Rio.
  • Poniedziałkowe "Prosto z Rio - Magazyn Igrzysk Olimpijskich" w radiowej Jedynce (PR1)
Katinka Hosszu znów pokazała niesamowite możliwości
Katinka Hosszu znów pokazała niesamowite możliwościFoto: PAP/EPA/ESTEBAN BIBA
Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016

"Żelazna Dama", jak nazywa siebie Hosszu, w sobotę wygrała finał na 400 m stylem zmiennym ustanawiając rekord świata. 27-letnia pływaczka, która ma w dorobku pięć złotych medali mistrzostw świata, z trzech poprzednich olimpiad wracała z pustymi rękoma. Natomiast w Rio de Janeiro może powiększyć dorobek do pięciu medali, ponieważ wystartuje jeszcze na dystansie 200 m stylem grzbietowym, zmiennym i motylkowym.

Pierwszy złoty krążek dla reprezentacji Brazylii zdobyła judoczka Silva. W poniedziałkowym finale (57 kg) pokonała przez waza-ari Sumiyę Dorjsuren z Mongolii. Dzięki temu gospodarze z jednym złotem i jednym srebrem awansowali na 11. miejsce w tabeli medalowej.

W tej klasyfikacji prowadzą Amerykanie, którzy do tej pory zgromadzili pięć złotych oraz po siedem srebrnych i brązowych krążków. Pięć złotych mają również Chińczycy. Polska z brązem Rafała Majki jest na 34. pozycji.

Judoczka Majlinda Kelmendi, która pokonując w sobotnim finale do 52 kg Włoszkę Odette Giuffridę wywalczyła historyczny medal dla Kosowa w igrzyskach, nie stawiła się w czerwcu do kontroli antydopingowej w Saint-Cyprien. Grozi jej zawieszenie, ale tylko na terenie Francji - poinformowała Międzynarodowa Federacja Judo (IJF).

Dopingową "wpadkę" zaliczył natomiast Polak Tomasz Zieliński. W sobotę polska misja olimpijska dostała informację, iż próbka A polskiego ciężarowca dała pozytywny wynik. W jego organizmie wykryto popularny w ubiegłym wieku nandrolon.

- Czekamy na wynik analizy próbki B, więc na razie nic nie jest pewne. Jeśli okaże się, że Tomasz Zieliński jest na dopingu, od razu zostanie wydalony z wioski olimpijskiej i skreślony z reprezentacji. To bardzo przykra, ale także niedopuszczalna sytuacja - powiedział minister sportu Witold Bańka.

Czytaj dalej
Polak złapany na dopingu się tłumaczy. "Myślicie, że jestem głupi?"

Pomijając niechlubny wyczyn sztangisty, nie był to dobry dzień dla Polaków.

W regatach windsurfingowych Myszka, tegoroczny mistrz świata, jest po trzech wyścigach piąty. Innym żeglarzom pierwszy start na zatoce Guanabara nie udał się. Małgorzata Białecka, mistrzyni globu w tej samej konkurencji wśród kobiet, plasuje się na 15. miejscu, zaś Kacper Ziemiński w Laserze jest dopiero 34.

Natalia Pacierpnik awansowała do półfinału rywalizacji kajakarek górskich. W eliminacjach K1 uplasowała się na ósmej pozycji. W lepszym, pierwszym przejeździe Polka zajęła piąte miejsce (106,38), w drugim była 13. (167,18). W półfinale wystąpi 14 zawodniczek. Cztery lata temu w igrzyskach w Londynie Pacierpnik była siódma. W półfinale są także kajakarze górscy Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (11. miejsce w eliminacjach C2).

Na torze wioślarskim pogoda pozwoliła w poniedziałek na dokończenie eliminacji, w których dobrze zaprezentowały się polskie osady. Do środowego finału awansowała żeńska czwórka podwójna: Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, która była druga w repasażu.

Do środowych półfinałów trafiła dwójka bez sterniczki oraz żeńska i męska dwójka podwójna wagi lekkiej. Siostry Anna i Maria Wierzbowskie zajęły trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym w konkurencji dwójek bez sterniczki. Stoczyły pasjonującą walkę z Włoszkami o trzecią lokatę, wygrywając na finiszu zaledwie o 0,24 sekundy. Trzy najlepsze osady z przedbiegu zapewniły sobie prawo startu w półfinałach - są to Polki, zwycięskie Amerykanki i Hiszpanki.

Dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak zajęła drugie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym, za Kanadyjkami i cieszyła się z awansu do półfinału. Są w nim także Miłosz Jankowski i Artur Mikołajczewski. Męska dwójka podwójna wagi lekkiej w swoim biegu eliminacyjnym była druga, za Francuzami, do których straciła 3,08 sekundy.

Męska ósemka zajęła trzecie, ostatnie miejsce w kwalifikacjach i popłynie w środowym repasażu. Zwyciężyli faworyci - Niemcy (awansowali do finału) do których biało-czerwoni stracili 4,1 sekundy. Polacy, Amerykanie, którzy także byli lepsi od biało-czerwonych oraz trzy załogi z drugiego biegu eliminacyjnego - Holendrzy, Nowozelandczycy i Włosi rywalizować będą w repasażu o cztery miejsca w finale.

Z rywalizacji deblistów odpadli tenisiści Łukasz Kubot i Marcin Matkowski, którzy przegrali z rozstawionymi z numerem ósmym Hiszpanami Roberto Bautistą Agutem i Davidem Ferrerem 3:6, 6:7 (5-7).

Nie powiodło się także szablistkom w turnieju indywidualnym. Najwyżej - do 1/8 finału - awansowała Małgorzata Kozaczuk, 35. w światowym rankingu. Musiała jednak uznać w tej fazie wyższość Tunezyjki Azzy Besbes (12:15). Wcześniej zawodniczka AZS AWF Warszawa sprawiła niespodziankę wygrywając 15:9 z szóstą zawodniczką tego zestawienia i brązową medalistką mistrzostw globu 2015 Chinką Chen Shen.

Na 1/16 finału zmagań przygodę z Rio zakończyły Bogna Jóźwiak i Aleksandra Socha. Ta pierwsza miała niezwykle silną rywalkę - Rosjankę Zofię Wieliką. Liderka światowego rankingu oraz aktualna mistrzyni Europy i globu pokonała Polkę 15:5. Najwyżej notowana z biało-czerwonych w rankingu - Socha (10.) zmierzyła się z 26. w rankingu Włoszką Loretą Gulottą i uległa jej 10:15.

W swoim drugim występie siatkarze plażowi Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przegrali z Rosjanami Nikitą Ljaminem i Dmitrijem Barsukiem 0:2 (14:21, 17:21). Na inaugurację rozgrywek grupy B pokonali Niemców Markusa Boeckermanna i Larsa Flueggena 2:0. W środę w spotkaniu, które zadecyduje o awansie do 1/8 finału, biało-czerwoni zmierzą się z Holendrami Alexandrem Brouwerem i Robertem Meeuwsenem (godz. 21.30 polskiego czasu).

Arleta Podolak przegrała przez ippon z Chen-Ling Lien z Tajwanu w 1/16 finału turnieju judo w kategorii 57 kg. Pływak Jan Świtkowski na swoim koronnym dystansie 200 m stylem motylkowym nie wszedł do półfinału z udziałem 16 zawodników. Lublinianin trenujący w USA może mówić o braku szczęścia, bo do awansu zabrakło mu jednej setnej sekundy (został sklasyfikowany na 17. pozycji). Katarzyna Baranowska zajęła ostatnie, 39. miejsce w eliminacjach na 200 m stylem zmiennym.

Paweł Spisak nie ukończył próby terenowej we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Jeździec JKS Dako Galant Skibno, dosiadający Banderasa, po pierwszej konkurencji - ujeżdżeniu, zajmował 51. miejsce. W poniedziałek miał groźny wypadek. Koń zahaczył nogami o belkę i zrzucił z grzbietu swego pana. Dla Spisaka to już koniec występu w igrzyskach.

Drugie zwycięstwo w olimpijskim turnieju odnieśli amerykańscy koszykarze. W poniedziałek pokonali Wenezuelę 113:69, zaś w pierwszym meczu Chiny 119:62.

Włoski kolarz Vincenzo Nibali poddał się operacji obojczyka, którego złamania doznał podczas sobotniego upadku na olimpijskiej trasie w Rio de Janeiro. Po pechowym dla niego wyścigu zawodnik Astany wrócił w niedzielę do kraju samolotem, którym podróżował także premier Włoch Matteo Renzi.