RIO 2016

Rio 2016: złoto i brąz polskich wioślarek. Kapitalny dzień dla Polski na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 23:00
Dwa medale olimpijskie na wioślarskim torze w Rio de Janeiro wywalczyły w czwartek Polki - dwójka podwójna w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz) zdobyła złoto, a czwórka podwójna - brąz.
Audio
  • Artur Dyczewski (PR1) relacjonuje ceremonię medalową po złotym medalu dla polskich wioślarek
  • Artur Dyczewski z radiowej Jedynki komentuje brązowy medal polskich wioślarek (PR1)
  • Artur Dyczewski z radiowej Jedynki relacjonuje finałowy wyścig w wioślarskiej rywalizacji dwójek podwójnych (PR1)
  • Tomasz Gorazdowski z radiowej Trójki relacjonuje finał wioślarskiej rywalizacji dwójek podwójnych (PR3)
  • Tomasz Gorazdowski z radiowej Trójki relacjonuje sukces polskich brązowych medalistek w wioślarstwie (IPR3)
Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w drodze po olimpijskie złoto na Rio
Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w drodze po olimpijskie złoto na RioFoto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
Serwis specjalny
rio 1200 f.JPG
Rio 2016

To największy sukces żeńskiego wioślarstwa. W historii igrzysk biało-czerwone tylko dwukrotnie stawały na podium - Małgorzata Dłużewska i Czesława Kościańska w dwójce bez sterniczki sięgnęły po srebro w Moskwie (1980), a cztery lata temu w Londynie Julia Michalska-Płotkowiak z Fularczyk-Kozłowską w dwójce podwójnej po brąz.

Michalską-Płotkowiak po ostatnich igrzyskach zastąpiła Madaj, która w stolicy Wielkiej Brytanii płynęła w czwórce podwójnej. Nowa osada szybko się zgrała i zmierzała po kolejne trofea mistrzostw globu i Europy. Do Rio de Janeiro podopieczne Marcina Witkowskiego jechały już w roli jednego z głównych faworytów, choć ten sezon nie był do końca dla nich udany.

Z powodu kontuzji Fularczyk-Kozłowskiej osada nie wystąpiła m.in. w mistrzostwach kontynentu i zawodach Pucharu Świata. Obie mówiły, że jeszcze kilka miesięcy temu perspektywa walki o najwyższe cele na najbardziej prestiżowej imprezie świata była bardzo odległa.

Polki w Brazylii spisały się znakomicie, choć w finałowym wyścigu musiały stoczyć niezwykle dramatyczną walkę z broniącymi tytułu Brytyjkami. Wygrały zaledwie o 0,95 sekundy. Brąz wywalczyły Litwinki.

Nie zawiodły wioślarki czwórki podwójnej prowadzonej również przez Witkowskiego. Monika Ciaciuch (RTW Lotto Bydgostia), Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa), Maria Springwald (AZS AWF Kraków) i Joanna Leszczyńska (Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie) musiały uznać wyższość jedynie Niemek i Holenderek. Polki narzuciły niezwykle mocne tempo i przez długi czas prowadziły, ale więcej sił na finiszu zostawiły sobie bardziej doświadczone rywalki.

- Czułam ogromną dumę i cieszę się, że warunki nie pokrzyżowały wyścigów. Dziewczyny popłynęły na swoim poziomie plus dołożyły do tego tę atmosferę olimpijską. Cieszę się z sukcesów wszystkich sześciu zawodniczek i trenera Marcina Witkowskiego. To jest coś fenomenalnego i uważam, że w najbliższym czasie dziewczyny nie powinny schodzić z pierwszych stron gazet - powiedziała Michalska-Płotkowiak, która przed rokiem zakończyła sportową karierę.

Tuż za podium znalazła się czwórka podwójna mężczyzn: Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Wiktor Chabel (Posnania RBW), Dariusz Radosz (RTW Lotto Bydgostia) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń). Polacy stracili do trzecich na mecie Estończyków 1,44 sekundy; wygrali Niemcy przed Australią.

W czwartek rywalizowały cztery inne osady. Do finału A awansowała męska ósemka w składzie: Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Krystian Aranowski, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Marcin Brzeziński, Zbigniew Schodowski, Piotr Juszczak, Daniel Trojanowski (sternik), która w repasażu przypłynęła na czwartej pozycji. O medale powalczy męska dwójka podwójna wagi lekkiej - Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski. Biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce w swoim półfinale.

Awansu do najlepszej szóstki nie udało się wywalczyć dwóm kobiecym osadom - dwójce bez sterniczki (Anna i Maria Wierzbowskie) oraz dwójce podwójnej wagi lekkiej (Weronika Deresz, Martyna Mikołajczak). Obie załogi uplasowały się na piątych pozycjach w półfinałach i popłyną w finale B, czyli powalczą o miejsca 7-12.

Wyścigi w radiowej Jedynce relacjonował Artur Dyczewski, w radiowej Trójce zaś zmagania śledził Tomasz Gorazdowski. Zapraszamy do posłuchania.

ps

Dziś w Rio