Boks należy do najstarszych dyscyplin olimpijskich, nie tylko jeżeli chodzi o igrzyska ery nowożytnej. Po raz pierwszy olimpijski turniej bokserski odbył się w 1904 roku w St. Louis.
W turnieju w Rio de Janeiro, podobnie jak w Atenach, Pekinie i Londynie, będzie uczestniczyło 286 bokserów (w Sydney było ich 312), w tym - po raz drugi - 36 kobiet w trzech wagach. Rekordowe były igrzyska w Atlancie, gdzie rywalizowało 364 pięściarzy.
W Brazylii wystąpi dwóch Polaków - Tomasz Jabłoński (75 kg) i Igor Jakubowski (91 kg).
W przeszłości biało-czerwoni odnosili wiele sukcesów. Szczególny okres triumfów polskiej szkoły boksu miał miejsce w latach 60. ubiegłego stulecia. Wtedy w trzech kolejnych igrzyskach Polacy zdobyli niemal 20 medali różnego koloru.
Pierwszy występ reprezentantów na olimpiadzie miał miejsce w 1924 roku w Paryżu. Na medale w tej dyscyplinie trzeba było jednak czekać aż do 1948 roku, kiedy to w Londynie Aleksy Antkiewicz zdobył brąz. Pierwsze złoto wywalczył w 1952 roku Zygmunt Chychła. Ostatnim polskim medalistą olimpijskim jest Wojciech Bartnik - brązowy w Barcelonie (1992).
W igrzyskach po raz pierwszy będą mogli startować nie tylko amatorzy, ale także profesjonaliści. Zrezygnowano też z kasków, by m.in. ułatwić publiczności rozpoznanie zawodników.
pk, bor, PAP